Obchody 90-lecia polskiego więziennictwa - Kraków 7 luty 2009r.
W dniu 7 lutego 2009 roku, z inicjatywy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, w Krakowie świętowaliśmy 90 lat polskiego więziennictwa. W tym dniu, już od godzin porannych, setki funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa gromadziło się pod Wawelem. Około godziny 10.30 w zwartych grupach członkowie delegacji wszystkich okręgów wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Katedry Wawelskiej.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza św. koncelebrowana przez Kardynała Stanisława Dziwisza i Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. W ławach kościelnych zasiedli: Minister Krzysztof Kwiatkowski, Generał Paweł Nasiłowski, płk Waldemar Śledzik, płk Arkadiusz Dmowski, władze Związku, parlamentarzyści, ludzie nauki, zagraniczni goście, dyrektorzy biur CZSW, dyrektorzy OISW i jednostek penitencjarnych oraz najliczniejsza jak dotąd grupa funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa zebrana w jednym miejscu. Nie pomylę się jeśli powiem, że w Krakowie było grubo ponad tysiąc naszych Koleżanek i Kolegów. Oprawę uroczystości uświetniała kompania honorowa Służby Więziennej i Policji, orkiestra Straży Granicznej oraz funkcjonariusze prezentujący po raz pierwszy historyczne mundury więzienników.
Galeriia zdjęć.
W tak ważnym dla nas dniu homilię wygłosił Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Słowa płynące z ust Arcybiskupa zapewne na długo pozostaną w pamięci zebranym w katedrze. Tak samo jak wygłoszone, na zakończenie mszy, podziękowania Kardynała Stanisława Dziwisza i Generała Pawła Nasiłowskiego. W pamięci pozostanie atmosfera unosząca się w tym świętym miejscu. Cisza podczas homilii, ciepłe słowa i żart najlepszego przyjaciela Jana Pawła II - Kardynała Dziwisza.
Po mszy delegacja funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa złożyła wieńce w krypcie, gdzie spoczywa pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski - prekursor obecnego systemu penitencjarnego. Spod Wawelu zebrani przemaszerowali na Plac św. Idziego. Tutaj przemówienie wygłosił Minister Krzysztof Kwiatkowski, Generał Paweł Nasiłowski, Przewodniczący NSZZ FiPW Bronisław Ogonek-Obierzyński oraz goście z Niemiec. Uroczystości na Placu św. Idziego zakończyła parada kompanii reprezentacyjnych, orkiestry i pocztów sztandarowych.
Wystąpienie Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego - część 1.
Wystąpienie Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego - część 2.
Wystąpienie Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego - część 3.
Wystąpienie Generała Pawła Nasiłowskiego.
Wystąpienie Przewodniczącego NSZZ FiPW Bronisława Ogonka-Obierzyńskiego.
Na zakończenie obchodów wszyscy zebrani udali się do pobliskiej hali widowiskowo-sportowej, gdzie po dniu pełnym wrażeń czekał na nich poczęstunek. Tu też swobodnie mogli porozmawiać z niewidzianymi od lat kolegami, koleżankami ze szkół podoficerskich, chorążych, oficerskich, kursów i szkoleń. Ostatni goście opuszczali Kraków już o zmroku. Słyszeć można było gorące słowa uznania i pochwały dla organizatorów, którzy w sposób perfekcyjny przygotowali te uroczystości.
Raz jeszcze zapraszamy do naszej galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z uroczystości 90-lecia polskiego więziennictwa.
Informacje prasowe związane z obchodami 90-lecia polskiego więziennictwa: