11-12-2021, 12:37
(10-12-2021, 18:23 )szfager napisał(a):(10-12-2021, 15:29 )Prison_Officer napisał(a):Bez związku ze służbą to nie ma dodatku 15 % i masz samą emeryturę co ty qwa piszesz poczytaj przepisy jak Ci kolega dobrze poradził, bo wstyd to czytać(10-12-2021, 10:46 )Andrzej chorąży napisał(a):(09-12-2021, 18:52 )Prison_Officer napisał(a):Prison pozwól, że skoryguję to co napisałeś, bo w niektórych kwestiach mijasz się z prawdą (delikatnie mówiąc)(09-12-2021, 15:42 )bolo napisał(a): A CO MA SIĘ DZIAĆ? IDZIESZ NA RENTĘ DOSTAJESZ III GRUPĘ INWALIDZKA I PRZEZ 12 MIESIĘCY DOSTAJESZ ZE SWOJEGO KRYMINAŁU TZW. ŚWIADCZENIE ROCZNE. WYPŁACAJA CI ODPRAWĘ MAX 6 UPOSAZEN PO 20 LATACH SLUZBY W SW, NAGRODE ROCZNA, MUNDUROWKE, EKWIWALENT ZA NADGODZINY , URLOP JAK DOBRZE ROZEGRASZ TO DWA URLOPY , KASE ZA REMONT, PRZEJAZD , WYPOCZYNEK , DOJAZDY NA KOMISJE LEKARSKĄ A PO ROKU DOSTAJESZ KASĘ CO MIESIĄC Z BIURA EMERYTALNEGO SW TWOJE WYPRACOWANE PROCENTY PLUS 15 PROCENT ZA III GRUPE I COROCZNĄ WALORYZACJE. WSZYSTKO W TEMACIE ZIOMEK
Moim zdaniem nie do końca precyzyjnie to wyjaśniłeś.
6 miesięczną odprawę dostajesz już po 10 latach, np. gdyby ktoś się zwolnił po 10 latach służby lub odszedł na emeryturę po 15 to otrzyma odprawę za 6 m-cy. Równoważnik za umundurowanie dostanie pod warunkiem, że odejście nastąpi po 1 kwietnia, odejście przed 1 kwietnia niestety pozbawia mundurówki. Nagrodę roczną (tzw. 13) nie dostanie, bo żeby ją dostać musi przepracować minimum 6 m-cy w roku, a tak jak sugerujesz "... URLOP JAK DOBRZE ROZEGRASZ TO DWA URLOPY" to musi go nie być w służbie dwa lata.
Natomiast jest jeszcze 14 dni na uprawomocnienie się orzeczenia, w czasie których może złożyć odwołanie, dołączyć nowe dokumenty i komisja zbierze się jeszcze raz.
1. ODPRAWA
Art. 100 ustawy o SW
Po 10 latach - 4 miesięczne uposażenie
Po 15 latach - 5 miesięczne uposażenie
Po 20 latach, a precyzyjniej po 19 latach 6 m-cach i 1 dniu - 6 miesięczne uposażenie (ponieważ okres służby przekraczający 6 miesięcy liczy się jako pełny rok).
2. NAGRODA ROCZNA ("13")
Art. 196 ust. 7
Funkcjonariuszowi, który na skutek wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą poniósł śmierć albo którego stosunek służbowy wygasł na podstawie art. 97 ust. 1 pkt 1, nagroda roczna przysługuje za ostatni rok służby w wysokości miesięcznego uposażenia, bez względu na okres służby pełnionej w tym roku.
3. URLOP WYPOCZYNKOWY
Wystarczy, że w tym roku nie byłeś na urlopie, bo np. miałeś zaplanowany na październik, a jesteś na zwolnieniu lekarskim od sierpnia do końca roku.
W kolejnym roku od 1 stycznia masz prawo do kolejnego urlopu, tak więc jeżeli jesteś po komisji, która orzekła całkowitą niezdolność do służby, otrzymujesz ekwiwalent za niewykorzystany urlop (w tym przypadku za 2 urlopy).
Zawsze powtarzam, czytajcie ustawę, a nikt Wam nie powie, że czarne jest czarne, a białe jest białe (cyt. z Jarosława)
Andrzejku:
ad.1 - przyznałem, że źle policzyłem odprawę.
ad.2 - owszem, ale warunkiem jest otrzymanie renty w związku ze służbą, samo otrzymanie 15% nie uprawnia do otrzymania nagrody rocznej. Z tym jak wiesz jest bardzo ciężko i praktycznie większość otrzymuje świadczenie 15%, a nie 25%, ponieważ rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.
W przypadku orzeczenia choroby i inwalidztwa w związku ze służbą, moim zdaniem należy też zwrócić potrącone 20% uposażenia.
ad. 3 - do tego również się odniosłem, nic nie pisałem na temat ekwiwalentu za urlop, bo on wiadomo, że będzie naliczony
Jeśli ktoś na pewno wie, że kwalifikuje się do renty w związku ze służbą to nie ma problemu, problem dotyczy 99,99% f-szy, którzy jednak otrzymują świadczenie bez związku ze służbą.
Nie wszystkie orzeczenia komisji są w związku ze służbą, możesz mieć orzeczenie nawet I grupy inwalidzkiej i wcale nie musi być związane ze służbą.
To w takim razie jak należy rozumieć ten zapis z ustawy, czy nie powinno być tak, że w przypadku orzeczenia związku ze służbą dolicza się właśnie te 10% z punktu 2?
Art. 22. 1. Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:
1) I grupy – 80%,
2) II grupy – 70%,
3) III grupy – 40%
– podstawy wymiaru bez uwzględnienia dodatków, o których mowa w art. 18 ust. 1.
2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których
inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub
wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź
warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.
Ponadto w przypadku kiedy tak jak mówicie "15% jest w związku ze służbą" nie powinien nastąpić zwrot potrąceń 20% uposażenia za okres chorobowego poprzedzającego komisję i orzeczenie, skoro jest w związku ze służbą?