20-01-2023, 11:01
Pytanie do administratora. Czy przy wliczaniu świadczenia za długoletnią służbę do podstawy wymiaru emerytury po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej lata pracy w tzw. cywilu będą doliczane wszystkim którzy taki cywil posiadają, czy tylko tym którym cywil już się dolicza do podstawy wymiaru emerytury - przyjęci w latach przed 1999r. oraz w latach 1999-2003.
(20-01-2023, 9:35 )Administrator napisał(a):(19-01-2023, 20:48 )Bonds007 napisał(a):(19-01-2023, 20:12 )Administrator napisał(a):a czy do nowego naliczania wyslugi uwzględnia się moja sytuacja tzn 1% po 15 latach ?(19-01-2023, 18:10 )Bonds007 napisał(a):(19-01-2023, 18:01 )Administrator napisał(a): Wyjaśniam:
- świadczenie za długoletnią służbę będzie:
a) przysługiwało w wysokości 5% należnego uposażenia zasadniczego po osiągnięciu 15 lat służby, zwiększanego o kwotę 1% należnego uposażenia zasadniczego za każdy kolejny rozpoczęty rok służby, nie więcej jednak niż do wysokości 15% po 25 latach służby, które będzie wypłacane do dnia rozwiązania stosunku służbowego w związku ze zwolnieniem funkcjonariusza ze służby, z jego śmiercią lub zaginięciem, a w przypadku żołnierzy zawodowych do dnia zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej albo wygaśnięcia stosunku służbowego;
b) gwarantowane, każdemu funkcjonariuszowi i żołnierzowi zawodowemu z piętnastoletnim stażem służby, niezależenie do innych pobieranych dodatków i świadczeń;
c) obliczane na podstawie określonego procentu uposażenia zasadniczego, początkowo w wysokość 5% po osiągnięciu 15 lat służby i z każdym kolejnym rozpoczętym rokiem służby zwiększa się o kolejny 1%, aż do wysokości 15% po 25 latach służby. Oznacza to, że uprawnienie do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu świadczenia za długoletnia służbę będzie nabywane z mocy prawa. Po 25 latach służby, gdy świadczenie to wynosić będzie 15% uposażenia zasadniczego, nie nastąpi dalszy jego wzrost, a świadczenie w kolejnych latach będzie wypłacane nadal, aż do dnia rozwiązania stosunku służbowego.....
d) wliczane do podstawy wymiaru emerytury po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej. - czyli zwiększony dodatek będzie miał wpływ na podstawę obliczenia emerytury po osiągnięciu 32 lat wysługi, na którą złożą się zarówno lata służby, jak i lata pracy w tzw. cywilu.
Administratorze a co w przypadku jeżeli mam np 4 lata służby + 10 lat cywila. W chwili obecnej mam 15% wyslugi..
Czy za rok dojdą mi dodatkowo procenty czy musi być 15 lat służby bez cywila.
Liczone będą lata samej służby, bez cywila.
Za podstawę wyliczenia wysługi lat przyjęto analogicznie jak w przypadku świadczenia motywacyjnego okresy służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej i Służbie Więziennej oraz okresy traktowane jako równorzędne ze służbą w ww. formacjach wymienione w art. 13 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
mam 4 lata służby i 10 cywila??
Tak, będzie miał Pan naliczane corocznie. W art. 58 ustawy o Służbie Więziennej są podane okresy, które są uwzględniane przy naliczaniu dodatku za wysługę lat.