23-11-2020, 21:09
(21-11-2020, 22:35 )klawiatures napisał(a):(17-11-2020, 16:23 )Administrator napisał(a):(17-11-2020, 15:57 )klawiatures napisał(a): Mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dokładnie jak to jest z: 1) odbycie zasadniczej służby wojskowej 2)odejście na emeryturę ? (zwolnienie de facto?) 3)dofinansowaniem na zakup domu lub mieszkania - a konkretnie zwrotem tego dofinansowania w związku ze zwolnieniem ze służby przed 15 rokiem służby w SW.
Temat jest na pewno znany i niejeden już to przechodził. Chciałbym się dowiedzieć jako to jest dokładnie, prawnie, na podstawie jakich dokumentów następuje zwolnienie przed 15 rokiem służby (z wojskiem) i właśnie... czy wtedy trzeba oddać dofinansowanie czy nie ? Jak to jest ? Jeśli trzeba, to dlaczego ? A jeśli nie trzeba - to też prosiłbym o wskazanie dokumentu, na który można się powołać. Widziałem wyrok sądu, kilka lat temu bodajże, powinien być w sieci, jak trzeba to poszukam go - wyrok był jednoznaczny, gość miał zwrócić całe dofinansowanie wraz z odsetkami ponieważ odszedł rok wcześniej (miał rok wojska) i Zakład wystąpił do sądu i ostatecznie wygrał. Widziałem i słyszałem o ludziach, którzy odchodzili z SW przed 15 rokiem z wojskiem i twierdzili, że nie muszą oddawać dofinansowania, powołując się rzekomo na jakiś dokument DG (gdzie DG, a gdzie ustawa, rozporządzenie ?!) - jeśli ktoś zna ten temat i mógłby mi to wytłumaczyć to byłbym wdzięczny. Myślę, że zainteresowanych może być więcej.
Zapis w rozporządzeniu dotyczącym dofinansowania jest dość czytelny i jasny - chodzi o zwolnienie f-sza (na jego prośbę lub nie) przed upływem 15 lat Służby Więziennej - jak w takim razie traktować to wojsko ? Czy jest jakiś dokument, który to znosi w jakiś sposób ? Przecież tam nie ma nic o emeryturze. Czy ja idąc na emeryturę nie zwalniam się de facto ze Służby ? No chyba zwalniam się i mogę przejść na emeryturę, bo już mi przysługuje, ale nie muszę.
Czy ja to dobrze rozumiem ? A tego czego nie rozumiem i o co pytam - proszę o poradę.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi !!!
Pozdrawiam
Jeżeli odchodzi Pan na zaopatrzenie emerytalne mając 15 lat służby (z wojskiem) nie musi Pan zwracać udzielonej pomocy finansowej na zakup domu lub mieszkania. Tak na szybko przedstawiam stanowisko Biura Prawnego CZSW, ale kojarzę, że było jeszcze podobne pismo Dyrektora Generalnego SW.
Proszę o udzielenie szerszej odpowiedzi w tym temacie, oczywiście jak będzie Pan miał możliwość. Rozumiem szum związany z tematem dodatkowych pieniędzy.
Jednak po ilości pobrań samego dokumentu Biura - widać, że temat ciekawi wiele osób. Proszę również o odniesienie się do mojego drugiego postu (w tym samym temacie, jako odpowiedź do tego dokumentu), który przepadł już chyba w czeluściach forumowych. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Nie do końca wiem, co mam Panu odpowiedzieć? Nie jestem radcą prawnym, żebym miał tu na Pana życzenie wykładać opinie prawną nt. mieszkaniówki. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek pytania, należy się z tym zgłosić do osób odpowiedzialnych za te sprawy w Pana jednostce i które mają obowiązek udzielić Panu wyczerpujących informacji. Rozdział 12 Ustawy o Służbie Więziennej wyjaśnia kiedy ustaje stosunek służbowy funkcjonariusza. Ma Pan prawo w każdej chwili zwolnić się ze służby, a przełożony w terminie do 3 miesięcy musi tego zwolnienia dokonać. Różnica polega na tym, że jeżeli zgłasza Pan wniosek o wystąpienie ze służby przed 15 rokiem służby to nie ma Pan prawa do emerytury, natomiast jeżeli po 15 latach służby (na zasadach przed 1 stycznia 2013 r.), wtedy nabywa Pan praw emerytalnych. Zaznaczyć należy, że lata w służbie wojskowej również są zaliczane do praw emerytalnych. Zgodnie ze stanowiskiem Biura Prawnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, jeżeli przesłużył Pan 13 lat w Służbie Więziennej i 2 lata w służbie wojskowej nie musi Pan zwracać udzielonej pomocy mieszkaniowej pomimo, że zapis ustawy o Służbie Więziennej stanowi, że pomoc finansowa podlega zwrotowi w przypadku zwolnienia funkcjonariusza ze służby przed upływem 15 lat służby w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który przed upływem tego okresu nabył prawo do renty inwalidzkiej Służby Więziennej. Dyrektor Biura Prawnego powołał się na zapisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, które do okresu służby w Służbie Więziennej, nakazują zaliczać także okres służby wojskowej... więc wyłącznie językowa interpretacja przepisu art. 186 ust. 1 ustawy o SW byłaby sprzeczna z przepisami ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Zapoznałem się również z wyrokiem Sądu Rejonowego z 19 grudnia 2013 r., który Pan przywołał, lecz stanowisko CZSW z 7 czerwca 2016 r. jest zupełnie odmienne i nie nakazuje zwracać pomocy mieszkaniowej. Odnosząc się do wcześniejszych Pana pytania, to trudno jest się domyśleć, czy Pana Kierownik jednostki postąpi zgodnie ze stanowiskiem CZSW, czy nie? Najlepiej się jego o to spytać? Po drugie niczym się nie różni odejście ze służby na zasadzie zwolnienia "na prośbę"... a odejścia na emeryturę (chyba, że to Pana zwalniają?). W jednym i drugim przypadku zgłasza Pan pisemnie o wystąpienie ze służby,tyle tylko, że odchodzi Pan z prawem do emerytury, bądź bez prawa do emerytury.