13-09-2018, 21:54
Prosiłbym o udzielenie odpowiedzi na kwestię dotyczącą ustawowo wolnego czasu po zakończonej służbie. Dokładnie rzecz ujmując chodzi o zapis z ustawy o Służbie Więziennej art. 136. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć funkcjonariusza do pozostawania w gotowości do pełnienia służby na telefoniczne wezwanie, zwanego dalej „dyżurem telefonicznym”, przy czym dyżur ten nie może naruszać prawa funkcjonariusza do odpoczynku, o którym mowa w art. 127 ( 1. Funkcjonariuszowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem ust. 3. 2. Przepis ust. 1 nie dotyczy: 1) kierowników jednostek organizacyjnych i ich zastępców; 2) przypadków konieczności wprowadzenia wzmocnionego systemu ochrony, sił wsparcia, odwodu oraz prowadzenia działań związanych z zapobieganiem klęskom żywiołowym lub likwidacją ich skutków. 3. W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 2 funkcjonariuszowi przysługuje równoważny okres odpoczynku, którego należy udzielić bezpośrednio po pełnieniu służby powodującym naruszenie okresu odpoczynku ) i 128.
Sytuacja dotyczy pełnienia służby przez funkcjonariusza na stanowisku dwuzmiennym od godziny 8:00 do godziny 20:00, gdzie następnego dnia funkcjonariusz ten na podstawie rozkazu dziennego dyrektora zostaje wyznaczony do pozostawania w gotowości do pełnienia służby na telefoniczne wezwanie od godziny 6:30 do godziny 18:30. I tu zaczyna się matematyka, jakiegokolwiek wzoru by nie użyć, wynik nieprzerwanego odpoczynku uzyskujemy następujący: 10 godzin 30 min.
Dlatego pytam: Gdzie tutaj jest luka, której nie dostrzegam, bądź na bazie jakich kruczków prawnych działa dyrektor jednostki?