14-09-2018, 13:39
(11-09-2018, 8:37 )Johan napisał(a):(06-09-2018, 15:57 )rybak napisał(a): Ponawiam pytanie.Dzien dobry.mam pytanie odnośnie pomocy finansowej na zakup mieszkania/domu. Moj mąż wynajmuje od Skarbu Państwa lokal mieszkalny.Jest umowa najmu na mojego męża.lokal mieszkalny jest położony w miejscowości w której pełnię służbę. W najbliższych latach będzie możliwość kupienia tego lokalu mieszkalnego.czy w związku z powyższym będzie udzielona pomoc finansową na zakup lokalu ? Proszę o udzielenie wszelkich przydatnych odpowiedzi/informacji
Mi odmówili, ponieważ zdaniem mieszkaniówki umowa najmu to tytuł własności.....(totalna bzdura). Specjalista z CZ ( przy okazji kontroli) stwierdził , że się należy.
Co to za umowa najmu mieszkania i na jakiej podstawie została zawarta?
Skoro DKw twierdzi, że się nie należy to wypada ich spytać dlaczego tak uważają ze wskazaniem podstawy prawnej, a wtedy można analizować czy mają rację czy nie.
Znam sprawę gdzie f-sz zamieszkiwał z żoną mieszkanie tzw. przydziałowe. Przydział otrzymali jego teściowie. DKw również odmówił wypłaty uznając, że f-sz jest "współwynajmującym".
W uzasadnieniu sądu padła sentencja, że w prawie nie ma takiego stwierdzenia jak "współwynajmujący". Ale to dopiero stwierdził sąd.
"Służba Więzienna Komentarz, LEX Wolters Kluwer SA, 2013, ISBN: 978-83-264-4438-8, Michał Zoń, s. 444 - 446 napisał(a):Art. 187. Lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej
nie przydziela się funkcjonariuszowi:
1) w razie otrzymania pomocy finansowej, o której mowa w art. 184 ust. 1;
2) posiadającemu w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej lokal mieszkalny w spółdzielni mieszkaniowej albo
dom jednorodzinny lub dom mieszkalno-pensjonatowy albo lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, odpowiadający co
najmniej przysługującej mu powierzchni mieszkalnej;
3) którego małżonek posiada lokal mieszkalny lub dom określony w pkt 2;
4) w razie zbycia przez niego lub jego małżonka lokalu mieszkalnego lub domu, o którym mowa w pkt 2.
1. Komentowany przepis określa negatywne przesłanki wykluczające możliwość przydziału lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej. Przepis ten ma istotne znaczenie również ze względu na fakt, że spełnienie przez funkcjonariusza przesłanek do przyznania lokalu mieszkalnego jest tożsame ze spełnianiem przez niego przesłanek do otrzymania pomocy finansowej na cele mieszkaniowe (i na odwrót).
2. Wcześniejsze otrzymanie pomocy finansowej wyczerpuje prawo do przydziału lokalu mieszkalnego. Tak samo niemożliwe jest uzyskanie kolejnej pomocy finansowej na cele mieszkaniowe.
3. W pkt 2 omawianego przepisu wprowadza się po raz pierwszy w ustawie pojęcie „posiadanie (lokalu lub domu)” oraz „posiadanie domu mieszkalno-pensjonatowego”. Zgodnie z doktryną i przyjętym orzecznictwem, dom mieszkalno-pensjonatowy stanowi dom, który jest wykorzystywany w części dla zabezpieczenia potrzeb mieszkalnych osób przebywających w nim na pobyt stały, a w części wykorzystywany jest na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług noclegowych. Z kolei, uwzględniając racjonalność prawodawcy, trzeba podać, że „posiadanie” z art. 187 nie jest zakresowo tożsame z wcześniej używanym pojęciem „tytuł prawny do lokalu mieszkalnego”. Przyjętew omawianym artykule znaczenie terminu „posiadanie” jest w oczywisty sposób węższe od pojęcia „tytuł prawny” – w przypadku posiadania mówi się wyłącznie o posiadaniu lokalu w spółdzielni mieszkaniowej albo domu jednorodzinnego lub domu mieszkalno-pensjonatowego albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Co ważne, powyższa konstatacja wyklucza nadawanie terminowi „posiadanie” takiego znaczenia, jakie nadaje mu art. 336 k.c., a „posiadanie” w znaczeniu cywilistycznym jest bardzo szerokie i oznacza zarówno własność (posiadanie samoistne), jak i najem, użyczenie czy też dzierżawę (posiadanie zależne). Mając to na względzie, trzeba uznać, że posiadanie lokalu, o którym mowa w art. 187 ustawy o SW, będzie stanowić własność lub współwłasność oraz spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawo do lokalu.
4. Odmienny od wyżej prezentowanego pogląd, dotyczący definicji terminu „posiadanie lokalu”, wyrażają niektóre sądy. Na przykład Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 24 maja 2011 r. (III SA/Po 4/11) stwierdził, że „pojęcie posiadania domu jednorodzinnego, domu mieszkalno-pensjonatowego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, należy interpretować wyłącznie w oparciu o art. 336 kodeksu cywilnego, który zawiera definicję posiadania. Przepis ten stanowi, że posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”. Takie rozumowanie sądu, opierające się wyłącznie na wykładni językowej przepisu, w oderwaniu od jego wykładni celowościowej, wydaje się jednak nie do przyjęcia. Teza Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu może prowadzić do absurdalnych wręcz wniosków, na podstawie których w zasadzie żaden z funkcjonariuszy nie będzie miał prawa ani do lokalu mieszkalnego, ani do pomocy finansowej na cele mieszkaniowe. Przedstawiając szerzej zagadnienie, trzeba bowiem zauważyć, że przecież każdy funkcjonariusz gdzieś mieszka, niezależnie od tego, jaki tytuł (i czy w ogóle) posiada do danego lokum. Ustawodawcy w art. 187 ustawy o SW wyraźnie chodziło o posiadanie będące równoznaczne z własnością lub współwłasnością oraz spółdzielczą własnością i lokatorskim prawem do lokalu.
5. Posiadanie przez funkcjonariusza (lub jego małżonka) w miejscowości, w której pełni służbę lub w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej albo domu jednorodzinnego lub domu mieszkalno-pensjonatowego albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, odpowiadających co najmniej przysługującej mu powierzchni mieszkalnej, stanowi przesłankę do odmowy przydziału lokalu mieszkalnego.
6. Pojęcie „zbycie lokalu” nie zostało zdefiniowane w polskim systemie prawa. Jego znaczenie można jednak wywieść z licznego i utrwalonego orzecznictwa, gdzie przyjęto, że oznacza ono sprzedaż bądź inną czynność cywilnoprawną, w wyniku której dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości.