10-09-2021, 9:12
(09-09-2021, 15:31 )darekdomekxxx@interia.pl napisał(a): Z uwagi na to, ze w sumie nie ma tu z kim pogadać, a większość to wymoczki szukające L-4 i protestów wypowiadam się po raz ostatni .....Bez komentarza......
Funkcje oraz misja Służby Więziennej: Najważniejszą jest funkcja reedukacyjna, której celem jest ukształtowanie pozytywnych i dobrych dla społeczeństwa postaw wśród skazanych. „Odsiadka” ma pomóc osadzonemu zrozumieć swoje błędy oraz dać możliwość zmiany w swoim życiu. Skazany ma szansę rozpocząć zgodne z prawem życie po wyjściu z więzienia, niezagrażające bezpieczeństwu społeczeństwa, państwa. Kolejna – prewencyjna – nie pozwala przestępcy na popełnianie zabronionych czynów – siłą rzeczy, w więzieniu jest to znacznie utrudnione. Jest również przestrogą dla innych, powinna odstraszać potencjalnych przestępców wizją więzienia. Trzecia funkcja, socjalno-bytowa ma zapewnić więźniom godne warunki życia w więzieniu, poszanowanie godności, wiary. Żegnam , jednocześnie pozdrawiam stara gwardię tych co bez kamer i kapelanów radzili sobie bezbłędnie, by nie powtórzyć buntów z lat 80-tych.
Misją Służby Więziennej jest przede wszystkim ochrona społeczeństwa. Misja ta oparta jest na specjalnych celach, których spełnienie zależne jest nie tylko od samych pracowników, ale również i osadzonych. Cele społeczne skupiają się głównie na resocjalizacji, izolacji, a także na współpracy z innymi organami bezpieczeństwa. Natomiast cele instytucjonalne opierają się na zapewnieniu bezpieczeństwa więźniom, personelowi oraz na ochronie samej jednostki. Funkcjonariusze muszą reagować od razu, błyskawicznie, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się jakiemukolwiek zagrożeniu już na samym początku. Mają prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego tj. kajdanek, pałek służbowych czy broni palnej.
Podsumowanie
Faktyczna rola Służby Więziennej zaczyna się wtedy, gdy padnie wyrok. Jest to z pewnością bardzo ważna, często niedoceniana formacja mająca ogromny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne naszego państwa. Odpowiednie wyegzekwowanie kary, resocjalizacja i wiele innych środków mają przyczynić się do tego, aby społeczeństwo czuło się bezpiecznie. Spełnienie misji Służby Więziennej jest ogromnym wyzwaniem, obarczonym sporym ryzykiem i ogromną odpowiedzialnością.
A gdzie funkcjonariusze którzy mają to zrealizować?