33 Rocznica obchodów wprowadzenia Stanu Wojennego – Grodków 2014

Dnia 13 grudnia w całym kraju obchodzono 33 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Również w Grodkowie nie zabrakło ludzi, którzy wspominali wydarzenia tamtych dni.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele P.W. ŚW. Michała Archanioła w Grodkowie w asyście pocztów sztandarowych: Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Opolu,  Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego w Opolu, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu oraz szkół grodkowskich. Po uroczystej Mszy Św. w intencji OJCZYZNY  zebrani przeszli ulicami miasta pod tablicę upamiętniającą „Działaczy NSZZ „Solidarność” i organizacji niepodległościowych internowanych w stanie wojennym w więzieniu w Grodkowie” umieszczoną na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Brzegu  w miejscowości Grodków,  gdzie w tamtym czasie znajdował się Ośrodek Odosobnienia dla internowanych.

Pod Zakładem Karnym do wszystkich zebranych swoje słowa skierowali: Marek Antoniewicz Burmistrz Miasta Grodkowa, przedstawiciele organizacji związków zawodowych między innymi: Czesław Tuła Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW. Por. Paweł Rzepecki odczytał list skierowany przez Panią płk Lidię Olejnik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu do uczestników uroczystości. Następnie zabrali głos świadkowie tamtych dni,  internowani –członkowie ówczesnej  „Solidarności”, którzy opowiadali o swoich rozterkach, wątpliwościach i zagrożeniach związanych z  działalnością z przed internowania, mało dziś chyba docenianą i rozumianą przez młode pokolenie polaków.

Na koniec uroczystości delegacje  internowanych, organizacji związkowych, władz samorządowych, Służby Więziennej, młodzieży szkolnej oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą.

Organizatorami tegorocznych obchodów rocznicowych są:

 

Grodków (Small)

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy