Posiedzenie Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych

W dniu 12 kwietnia 2017r. odbyło się kolejne posiedzenie Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych działającego w ramach Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Mariusza Tyla. W posiedzeniu oprócz stałych członków Podzespołu oraz zaproszonych gości, ze strony rządowej uczestniczył Pan Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przedmiotem posiedzenia Podzespołu była dyskusja nad:

  • projektem nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej;
  • art. 15 a;
  • ustawą modernizacyjną na lata 2017-2020 (informacja na temat podwyżek, oszczędności, zasiłków chorobowych itd.);
  • ustawą o L-4.

W pierwszej części spotkania przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego oraz NSZZ „Solidarność” omówili swoje stanowiska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z uzasadnieniem, projekt ma na celu racjonalne i efektywne wydatkowanie środków finansowych na cele ochrony przeciwpożarowej oraz równomierne wsparcie wszystkich jednostek ochrony przeciwpożarowej. Regulacja obejmuje środki przekazywane przez zakłady ubezpieczeń, z których 50% jest obecnie rozdysponowywane przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Zgodnie z projektem, również ta część środków zostanie przekazana Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczeniem na ochotnicze straże pożarne.

Kolejnym punktem obrad była dyskusja nad art. 15 a. Przedstawicielka Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW wspomniała, że na poprzednim posiedzeniu Podzespołu zostały przedstawione szacunkowe koszty nowelizacji art. 15 a. Dodała, że prace nad projektem trwają. Następnie poinformowała, że harmonogram prac legislacyjnych zostanie przedstawiony na następnym posiedzeniu Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego. Uzupełniając zaznaczyła, że prace idą w kierunku przedstawianym na wcześniejszym posiedzeniu Podzespołu. Strona związkowa podkreśliła, że ww. projekt jest mocno oczekiwany przez wszystkie służby mundurowe.

Następnym omawianym tematem była ustawa modernizacyjna na lata 2017-2020 (informacja na temat podwyżek, oszczędności, zasiłków chorobowych itd.). Dyrektor Departamentu Finansów MSWiA przedstawił procedurę przepływu środków finansowych na realizację podwyżek w służbach. Na zakończenie omówiono kwestię realizacji podwyżek dla pracowników cywilnych.

Dalsza dyskusja była poświęcona tzw. ustawie o L-4. W kwestii nowelizacji rozliczania zwolnień lekarskich wszystkie strony uznały, że jest to oczekiwany kierunek rozwiązań, zaznaczając przy tym, aby weszła ona jak najszybciej w życie.

Na zakończenie spotkania rozmawiano na temat pluralizmu związkowego poprzez zmianę zapisu wprowadzającej możliwość zrzeszania się policjantów w różnych związkach zawodowych. Przedstawiciel ZG NSZZ Policjantów negatywnie odniósł się do ww. kwestii.

Ustalono, że następne posiedzenie Podzespołu odbędzie się w czerwcu br.

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy