Zielone światło dla szkoły wyższej w polskim więziennictwie

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w systemie naboru i szkolenia kadr Służby Więziennej już niebawem staną się faktem. Senat przyjął nowelizację  ustawy o Służbie Więziennej, która zakłada m.in. utworzenie szkoły wyższej SW. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Uczelnia Służby Więziennej jeszcze w tym roku? Sejm uchwalił nowelizację ustawy

W myśl nowelizacji utworzona ma zostać uczelnia Służby Więziennej, podlegająca Ministrowi Sprawiedliwości, która będzie kształcić kadry własne na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Studenci na Uczelni szkoleni będą w systemie skoszarowanym w ramach służby kandydackiej.

Zmiany nastąpić mają też w systemie rekrutacji kandydatów do SW. System naboru zostanie ujednolicony i scentralizowany. Docelowo, SW zmierzać będzie do wprowadzenia jednolitego, w skali kraju, modelu kompetencji funkcjonariusza Służby Więziennej.

Nowelizacja reguluje także system kształcenia wstępnego, zawodowego, specjalistycznego oraz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.

Przypomnijmy, w polskim więziennictwie trwa proces modernizacji, a do SW w sumie trafić ma ponad 2 mld złotych. Utworzenie uczelni służby więziennej oraz ujednolicenie systemu naboru do służby jest jednym z priorytetów kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Służby Więziennej. Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk SW Grzegorz Fedorowicz, w rozmowie z InfoSecurity24.pl podkreślał, że SW już do służby kandydackiej chce rekrutować w powiązaniu ze studiowaniem na swojej wyższej uczelni, co jego zdaniem pozwoli na znacznie lepsze przygotowanie funkcjonariusza do późniejszej służby. Mówiąc o nowym modelu kształcenia podkreślał, że „dzięki temu taki funkcjonariusz zaopatrzony [red. będzie] jednocześnie w silne podstawy teoretyczne ale także w wiedzę praktyczną”.

Za przyjęcie ustawy głosowało 54 senatorów, przeciw było 25, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

DM

źródło: http://www.infosecurity24.pl/zielone-swiatlo-dla-szkoly-wyzszej-w-polskim-wieziennictwie

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Fundusze

advertisement

Reklamy