Pisma FZZ SM do Pani Premier

W nawiązaniu do wniosku Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych (L.dz. FZZSM — I — 80/17 z dnia 6 kwietnia 2017 r.) skierowanego do Pani Premier w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie utworzenia przy Radzie Ministrów Forum Dialogu Społecznego do Spraw Służb Mundurowych a także szeregu innych wniosków kierowanych do Pani Premier zarówno przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przez organizacje wchodzące w jej skład, zwracam się z uprzejmą prośbą 0 pilne spotkanie z członkami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i objęcie patronatem powyższego wniosku Federacji ZZ SM w zakresie powołania przy Radzie Ministrów instytucji partnerskiej zrzeszającej wszystkie strony funkcjonujące w ramach służb mundurowych.

Problemy dotykające środowisko służb mundurowych mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jego obywateli i mieszkańców, czyli na rzecz najważniejszą dla każdego państwa. Liczba i charakter skierowanych do Pani Premier wniosków świadczy z kolei, że tych problemów wciąż przybywa i są one coraz bardziej poważne. Na plan pierwszy ze swoimi problemami wysunęła się dziś Policja, ale nie brakuje ich też ani w Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, ani też w nowoutworzonej Krajowej Administracji Skarbowej.

Dla środowiska służb mundurowych nie ma dziś miejsca na rzeczywisty dialog ze stroną rządową. Wbrew temu co stwierdził w udzielonej nam odpowiedzi Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Jarosław Zieleński, takim miejscem nie jest utworzone przy MSWiA Forum Dialogu Społecznego ani tez Podzespół ds. Służb Mundurowych przy Radzie Dialogu Społecznego, ze względu zajmowaną tam pozycję.

Chociaż służby mundurowe w strukturach państwa stanowią siłę, w dialogu społecznym ze stroną rządową ich głos ma znaczenie marginalne. Wszystko wskazuje na to, że silnego głosu ze strony związków zawodowych służb mundurowych wspierającego inicjatywy na rzecz poprawy warunków służby i bezpieczeństwa państwa nie potrzebuje dziś Rząd. Taka sytuacja w środowisku służb mundurowych prowadzi do różnego rodzaju frustracji i przeświadczenia, że problemy funkcjonariuszy są bagatelizowane a ich rozwiązanie z góry skazane na niepowodzenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa jest to zjawisko szalenie niebezpieczne. Pilne spotkanie z Panią Premier mogłoby temu zaradzić i byłoby Okazją do omówienia zarówno przyszłej formuły dialogu, jak i zastanowienia się nad rozwiązaniem kilku najpilniejszych problemów, o których mowa we wspomnianych wnioskach.

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy