Młody głos dla Europy Centralnej – pierwsze spotkanie młodych związkowców.

W dniach 6 – 8 września 2013 roku w Bratysławie, dzięki inicjatywie Fundacji im. Friedrich Eberta wspieranej przez trzy główne centrale związkowe: FZZ, OPZZ i NSZZ „Solidarność”, odbyło się inauguracyjne spotkanie działaczy związkowych z 6 krajów: Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Forum Związków Zawodowych reprezentowali: Radosław Kwiatoń (NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Łukasz Bukowski (NSZZ Pracowników Policji, Rafał Zaremba (PZZ Kadra) i Tomasz Jasiński (Radca ds. międzynarodowych FZZ) – członkowie Komisji Młodych FZZ, którzy wraz z grupą koleżanek i kolegów z OPZZ i NSZZ „Solidarność” debatowali nad wspólną wizją przyszłości.

Ta młoda inicjatywa, zwana w skrócie CEYTUN (Central Europe Young Trade Unionist Network) , ma służyć zacieśnieniu więzi pomiędzy organizacjami związkowymi na szczeblu europejskim. Młodzi liderzy z sześciu państw mają okazję poznać się nawzajem, mogą wymieniać się doświadczeniem, rozmawiać o codziennych problemach związkowych.  Jako jedna wspólna, wielokulturowa, grupa młodzi mają sposobność stworzyć wspólną wizję rozwoju związków, która pozwoli zatrzymać utratę członków organizacji i odwrócić obecne tendencję malejącego uzwiązkowienia. Wypracowane idee i strategie będą przenoszone na grunt krajowy, gdzie przy wsparciu i udziale Przewodniczących, zostaną wdrożone w życie.

Działanie programu przewidziano na minimum dwa lata, a spotkania, w każdym z krajów, mają odbywać się dwa razy do roku. Pomiędzy spotkaniami, wymiana informacji i poglądów, ma odbywać się na płaszczyźnie internetowej (WWW, email, sieci społecznościowe). Stworzenie wspólnej, międzynarodowej więzi, ma także służyć wsparciu podczas organizacji protestów, konferencji, etc. przez poszczególnych członków grupy. Prowadzenie konwersacji w języku angielskim, w przyszłości bez udziału tłumaczy, ma na celu zniwelowanie różnic językowych, które tłumią aktywność związkową na forum Europy.

Miłym akcentem, łamiącym bariery, była prezentacja tradycji kulinarnych każdego z krajów biorących udział w projekcie. Nie będę skromny, jeśli powiem, że polski stół (przygotowany dzięki wspólnym wysiłkom trzech central), cieszył się największym powodzeniem. Polskie wędliny, chleb, smalec i ogórki, znikały w mgnieniu oka. Słodycze smakowały nawet Niemcom i Austriakom, którzy również przywieźli swoje produkty cukiernicze. A największa kolejka ustawiała się do „napitku” z tradycyjnym źdźbłem trawy w naczyniu.

Trzy dni spędzone w miłej atmosferze, ale przy maksymalnym natężeniu umysłowym, nastawionym na wypracowanie podwalin pod kolejne spotkanie, minęły w mgnieniu oka. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przedstawić pierwsze efekty pracy nowej, międzynarodowej grupy związkowej CEYTUN.

Radosław Kwiatoń
Przewodniczący KM FZZ

IMG_0615

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy