Spotkanie FZZSM z KP Ruchu Palikota

24 września 2013 roku na terenie Sejmu RP odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu Poselskiego Ruch Palikota z reprezentantami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Warszawa, 25 września 2013 r.
KOMUNIKAT

24 września 2013 roku na terenie Sejmu RP odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu Poselskiego Ruch Palikota z reprezentantami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
Ze strony Klubu Poselskiego Ruch Palikota udział wzięli:
–  poseł Artur Dębski – Zastępca przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych;
–  poseł Adam Penkalski – Komisja Spraw Wewnętrznych Sejmu RP;
–  poseł Tomasz Makowski – Parlamentarny Zespół ds. Służb Mundurowych;
–  poseł Jerzy Borkowski
Ze strony FZZ SM w spotkaniu uczestniczyli:
– Grzegorz Nems – Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
– Józef Partyka – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
– Marcin Kolasa – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG;
– Czesław Tuła- Przewodniczący ZG NSZZ FiPW;
– Krzysztof Hetman- Przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa;
– Jarosław Nowak – Wiceprzewodniczący ZK ZZS “Florian”.
W trakcie spotkania zapoznano reprezentantów KP RP z przyczynami i postulatami obecnego protestu, a w szczególności z zastrzeżeniami dotyczącymi projektu ustawy ws. zwolnień lekarskich funkcjonariuszy. Przedstawiono stanowisko Federacji i argumenty uzasadniające odrzucenie projektu ustawy. Zwrócono uwagę, że przyjęcie przez parlament projektu ustawy w obecnym kształcie przyczyni się do likwidacji odrębnego systemu dla służb mundurowych. Zdaniem Federacji, funkcjonariusze znajdą się w gorszej sytuacji niż pracownicy korzystający z uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy, nie mając płatnych nadgodzin ani ekwiwalentu za służbę w porze nocnej, święta i dni ustawowo wolne.
Ponadto omówiono kwestię zamrożenia płac funkcjonariuszy, niedoszacowania budżetów służb mundurowych oraz przeznaczania środków z wakatów na bieżące funkcjonowanie służb. Odnosząc się do projektu ustawy ws. L-4, reprezentanci Federacji przedstawili posłom KP RP dane dotyczące liczby zwolnień ze służby w formacjach podległych MSW w latach 2010 – 2012, wskazujące na dodatkowe wydatki z budżetu wynikające z forsowania przez rząd niekorzystnych dla funkcjonariuszy rozwiązań.
W swoim wystąpieniu poseł Artur Dębski wyraził pogląd, że w ciągu ostatnich 20 lat z winy polityków następuje dezawuowanie znaczenia i roli służb mundurowych. W jego ocenie jest to zły kierunek. Co do kwestii projektu w sprawie L-4, KP RP uważa go za złe rozwiązanie. W związku z powyższym jest przeciwko zaproponowanym rozwiązaniom w projekcie ustawy.

Za Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych:
Marcin Kolasa

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy