Media o manifestacji w Gdańsku

Wszystkie kanały informacyjne TV nadały relacje z przebiegu manifestacji w Gdańsku. Większość doniesień na portalach internetowych opiera się na materiale PAP. Media różnią się w ocenie liczby uczestników – od 3 tysięcy w Gazecie Prawnej, do 5 tysięcy w Gazecie Wyborczej. Pozostali piszą o kilkutysięcznej manifestacji.

Kanał TVP INFO nadał obszerną relację, zaś sprawozdanie na swoim portalu zatytułował: “Związkowcy: dość władzy szkodników!”.
(…) Około trzech tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w Gdańsku w proteście pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”, zorganizowanym przez regionalne struktury trzech central związkowych: NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. „Dość władzy szkodników” – można było przeczytać na niesionych przez związkowców transparentach. Manifestujący wyruszyli w południe z placu przy Pomniku Poległych Stoczniowców i przeszli głównymi ulicami miasta. Przeszli na Długi Targ na wiec z przemówieniami liderów Solidarności Piotra Dudy, OPZZ Jana Guza i Forum Związków Zawodowych Tadeusza Chwałki. Związkowcy żądają przestrzegania dialogu społecznego, obniżenia wieku emerytalnego, wycofania przepisów o elastycznym czasie pracy i ograniczenia stosowania umów śmieciowych. Wśród postulatów demonstrujących są także wzrost płacy minimalnej wraz ze wskaźnikiem wzrostu PKB i wprowadzenie obligatoryjnych referendów po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów. Manifestujący mają ze sobą transparenty z takimi hasłami jak: „Idziemy PO ciebie Donaldzie”, „Tusk pod sąd”, „Stop dla bezrobocia i emigracji młodych” oraz „Dość władzy szkodników”.
Cały tekst:
http://tvp.info/informacje/polska/zwiazkowcy-dosc-wladzy-szkodnikow/12966242
Natomiast Dziennik Gazeta Prawna swoją relację z manifestacji zatytułował: “Dość lekceważenia społeczeństwa”: Związkowcy protestowali w Gdańsku“.
(…) Stoczniowcy, strażacy, policjanci, pocztowcy – wszyscy pod jednym hasłem “Dość lekceważenia społeczeństwa” – przeszli ulicami Gdańska. Protest zorganizowały centrale związkowe – Solidarność, OPZZ i FZZ. Udział wzięło około trzech tysięcy osób. Związkowcy wysunęli kilkadziesiąt argumentów przeciw rządowi Donalda Tuska. Najgłośniejsze tematy towiek emerytalny, płaca minimalna i umowy śmieciowe. Jak mówił szef Solidarności, Piotr Duda, z rządzącymi nie da się już o tym rozmawiać. Tłumaczył, że w Polsce dialog społeczny oznacza wyjście ludzi na ulice. Do walki z rządem wzywało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. “Nie damy rzucić się na kolana. Nie damy się zniewolić” – mówił szef OPZZ Jan Guz. Manifestacja przebiegła spokojnie, bez incydentów (…)
Cały tekst:
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/744899,dosc-lekcewazenia-spoleczenstwa-zwiazkowcy-protestowali-w-gdansku.html

Z kolei Gazeta Wyborcza zamieściła w swoim internetowym wydaniu obszerną relację zatytułowaną: “Kilka tysięcy związkowców przemaszerowało ulicami Gdańska”.(…) Około 5 tysięcy związkowców z trzech central związkowych wzięło udział w manifestacji w Gdańsku. Domagali się m.in. wycofania projektów uelastycznienia czasu pracy, ograniczenia stosowania tzw. umów śmieciowych oraz zaprzestania likwidacji szkół. – Manifestujemy razem, w imieniu tych wszystkich, którzy czują się w Polsce lekceważeni, bo tylko razem możemy się przeciwstawić tej liberalnej zarazie! Domagamy się rzeczywistego dialogu z rządem, a nie udawanego – grzmiał Piotr Duda, na Długim Targu w Gdańsku (…)(…) W najbliższych miesiącach podobne związkowe manifestacje mają się odbyć w największych polskich miastach. Harmonogram nie jest jeszcze znany. Każdej z nich ma towarzyszyć objazd pomnika premiera Donalda Tuska. Pomnik, tzw. “Złoty Donek”, był już atrakcją związkowych protestów w Warszawie we wrześniu. Został wykonany ze styropianu. To karykatura pomnika Kim Ir Sena, ojca Korei Północnej. Tusk podobnie jak on wyciąga wysoko rękę, ale pod pachą trzyma piłkę, a na głowie ma peruwiańską czapkę. Pomnik w ostatnich tygodniach objeżdżał różne miejscowości w Polsce i wszędzie budził zainteresowanie przechodniów – ludzie składali pod nim kwiaty, robili sobie zdjęcia na jego tle. Podczas manifestacji w Gdańsku, pomnik Tuska stanął na Długim Targu niedaleko słynnego Neptuna. Wkrótce odwiedzić ma kolejne miasta (…)

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,14921157,Kilka_tysiecy_zwiazkowcow_przemaszerowalo_ulicami.html#ixzz2kAJdq7ze

Portal Onet.pl podaje informacje za PAP: “Manifestacja”Solidarności” w Gdańsku. “Musimy walczyć”

(…) Około trzech tysięcy osób uczestniczyło w Gdańsku w proteście pod hasłem “Dość lekceważenia społeczeństwa” zorganizowanym przez regionalne struktury trzech central związkowych: NSZZ “Solidarność”, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Związkowcy żądali przestrzegania dialogu społecznego, obniżenia wieku emerytalnego, wycofania przepisów o elastycznym czasie pracy i ograniczenia stosowania umów śmieciowych. Wśród postulatów demonstrujących były także wzrost płacy minimalnej i wprowadzenie obligatoryjnych referendów po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów. Manifestujący, którzy przyjechali do Gdańska z całego kraju, wyruszyli z placu przy Pomniku Poległych Stoczniowców i przeszli główną ulicą miasta, mijając Dworzec Główny PKP, na Długi Targ, gdzie wystąpili liderzy Solidarności Piotr Duda, OPZZ Jan Guz Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka (…)

Cały tekst: http://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/manifestacja-solidarnosci-w-gdansku-musimy-walczyc/eg34x

Relacje nadały także wszystkie media w województwie pomorskim oraz lokalna Panorama Gdańska

Fot. TVP INFO

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy