32 Rocznica Stanu Wojennego Grodków – Zarząd Okręgowy w Opolu

Dnia 13 grudnia w całym kraju obchodzono 32 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Również w Grodkowie nie zabrakło ludzi, którzy wspominali wydarzenia tamtych dni.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele P.W. ŚW. Michała Archanioła w Grodkowie w asyście pocztów sztandarowych.

Następnie zebrani przeszli ulicami miasta pod tablicę pamiątkową poświęconą „ Pamięci działaczy NSZZ „Solidarności” i organizacji niepodległościowych internowanych w stanie wojennym” umieszczoną na murze Zakładu Karnego w Grodkowie, gdzie  w tamtym czasie znajdował się Ośrodek Odosobnienia dla internowanych.

Zebrana licznie młodzież z grodkowskich szkół,  harcerze, mieszkańcy oraz zaproszeni goście minutą ciszy uczcili tych, którzy oddali to, co najcenniejsze –życie w walce o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą.  Słowa do zebranych skierowali świadkowie tamtych dni-członkowie „Solidarności”. Mówili o swoich rozterkach i wątpliwościach i zagrożeniach związanych  z ówczesną działalnością, mało dziś chyba docenianą przez młode pokolenie polaków.

W swoich wystąpieniach także Marek Antoniewicz Burmistrz Grodkowa oraz przedstawiciele współczesnych organizacji związków zawodowych między innymi: Czesław Tuła Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW, Benedykt Nowak Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Opolu wskazywali na potrzebę wspominania tamtych wydarzeń, gdyż jest to nie tylko nasza historia, ale także przestroga dla przyszłych pokoleń, z czym może wiązać się brak dialogu społecznego w rządzeniu krajem.

Delegacje internowanych, organizacji związkowych, władz samorządowych, służb mundurowych, młodzieży szkolnej, harcerzy oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą.

Organizatorami tegorocznych obchodów rocznicowych byli:

Urząd Miejski w Grodkowie, Związek Zawodowy „Solidarność” oraz Zarząd Okręgowy NSZZFiPW w Opolu.

 

 

 Rzecznik prasowy ZO NSZZF I PW w Opolu

(-)Remigiusz Onyszkiewicz

Więcej zdjęć w galerii ZO Opole.

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy