“I Turniej Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup” – zakończony!!
Opadły już emocje po pierwszym turnieju piłki ręcznej Szczypiorno Cup. Dzięki inicjatywie naszych kolegów związkowców z organizacji terenowej NSZZF i PW w Ostrowie Wielkopolskim oraz pomocy osób zafascynowanych historią piłki ręcznej sfinalizowano ogromne przedsięwzięcie na skalę międzynarodowa . Główni organizatorzy Edward Prus oraz nasi koledzy związkowcy Krzysztof Walczak , Daniel Pawlak. Pokazali oni jedną z form nowoczesnego promowania związku zawodowego. W czasie całego turnieju widoczne były wielokrotnie akcenty związkowe jako forma przekazu społecznego o naszej działalności . Wielokrotnie w wypowiedziach uczestników turnieju padły słowa pochwały dla Organizacja Związkowej jako jednego ze współorganizatorów turnieju .
Ostatecznie Drużyna Füchse Berlin wygrała pierwszą edycję turnieju Szczypiorno Cup. W finale Niemcy pokonali 31:24 zespół Górnika Zabrze. Turniej był jedną z imprez towarzyszących obchodom setnej rocznicy zburzenia Kalisza.
W niedzielę, 3 sierpnia rozegrał się finałowy mecz o puchar I Turnieju Szczypiorno Cup, zagrały: niemiecka drużyna ekstraklasowa Fuchse Berlin oraz Górnik Zabrze. W pierwszej edycji Szczypiorno Cup wzięły udział cztery ekipy. Najsilniejszą z nich i faworytem całego turnieju była grająca w niemieckiej ekstraklasie ekipa Fuchse Berlin, która zajęła I miejsce . W pierwszym dniu imprezy berlińskie Lisy wygrały z Azotami Puławy.
W drugim półfinałowym meczu, Górnik Zabrze jedną bramką pokonał Gaz-System Pogoń Szczecin, zajmując II miejsce w finale. W niedzielę o III miejsce walczyły Pogoń Szczecin i Azoty Puławy. Trzecie miejsce wywalczyli puławianie, którzy wygrali 28:26 z ekipą ze Szczecina.
Bazą logistyczną dla wszystkich drużyn była kolebka narodzin szczypiorniaka, Szczypiorno i Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Tu pomiędzy meczami i w czasie wolnym zawodnicy mogli regenerować siły, korzystając z sali sportowej, siłowni, zwiedzając ośrodek a także Muzeum Historii Szczypiorna. Dla zawodników przygotowano więcej atrakcji. Na strzelnicy ośrodka, pod okiem instruktorów strzelectwa i wykładowców zakładu technik interwencji i szkolenia strzeleckiego odbyły się zawody strzeleckie .
Turniej przyniósł emocje sportowe, ale też przesłanie historyczne. Organizatorzy chcieli świętem piłki ręcznej uczcić pamięć internowanych w obozie w Szczypiornie. Oprócz bohaterskiej walki o wolność Polski, mieli też zasługi piłki ręcznej. Tu bowiem zaczęto grać w „szmaciankę”, czyli dzisiejszego popularnego szczypiorniaka.
W imieniu związkowców zaangażowanych w to ogromne przedsięwzięcie pragniemy złożyć podziękowania za udzielone wsparcie Zarządowi Głównemu NSZZF i PW i Zarządowi Okręgowemu NSZZF i PW w Poznaniu .