25.09.2015–Protest mundurowych w Łodzi
Pikieta służb mundurowych przed Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Strażacy, funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej domagają się podwyżek !!!
Pikietujący zebrali się przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, gdzie odbyła się konferencja prasowa. Stamtąd przeszli ul. Piotrkowską przed Łódzki Urząd Wojewódzki.
Pikietujący zebrali się przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, gdzie odbyła się konferencja prasowa. Stamtąd przeszli ul. Piotrkowską przed Łódzki Urząd Wojewódzki.
W Urzędzie Wojewódzkim Delegacja Federacji ZZSM oraz OPZZ w następującym składzie:
Magdalena Michalska – Przewodnicząca Rady Wojewódzkiej OPZZ woj. Łódzkiego
Krzysztof Jędrachowicz – Wiceprzewodniczący ŁZW ZZS „Florian”
Jarosław Ćmiel – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Łodzi
Janusz Lasota – Przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy PSG w Łodzi
Piotr Gzik – Wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników Pożarnictwa woj. Łódzkiego
przekazała na ręce Wicewojewody Łódzkiego – p. Jarosława Klimasa petycję kierowaną za pośrednictwem Wojewody do Prezesa Rady Ministrów RP – p. Ewy Kopacz. Wicewojewoda Jarosław Klimas w asyście Dyrektora Biura Wojewody – Marcina Szmai zapewnił o wsparciu postulatów służb mundurowych i niezwłocznym przekazaniu petycji do jej adresata, a także wyszedł do pikietujących przedstawicieli służb mundurowych.
Realne podwyżki
Krzysztof Jędrachowicz, Związek Zawodowy Strażaków Florian: – Służby mundurowe województwa łódzkiego chcą o sobie delikatnie przypomnieć. To jeden z etapów sygnalizowania społeczeństwu, że w służbach nie jest najlepiej. Komendanci przyznają, że finansowanie ich zadań zakrawa na ekwilibrystykę. Mocno rozgoryczeni są też niedofinansowani funkcjonariusze. Domagamy się podwyżek, przynajmniej 455 zł. Nie może dłużej być tak, że funkcjonariusz, który pięć lat temu odszedł na emeryturę, zarabia więcej, niż ten na służbie. To nienormalne.
Spada profesjonalizm funkcjonariuszy
Związek domaga się także opracowania i wprowadzenia w życie ustawy, która zwiększy wydatki osobowe i poprawi warunki pracy.
Janusz Lasota, ze Straży Granicznej w Łodzi – Jestem funkcjonariuszem od siedmiu lat. Jeździmy w dalekie trasy po całym województwie w pięciu samochodami typu panda. Od kiedy przyszedłem do straży granicznej, obserwuję, jak profesjonalizm funkcjonariuszy spada. Nie dlatego, że ci, którzy są, się nie rozwijają. Kadra oficerska, doświadczeni funkcjonariusze służący powyżej 15 lat, widząc w jakich warunkach przyszło im pracować, po prostu odeszli.
Osłabianie bezpieczeństwa państwa
Kolejny postulat to ujednolicenie zasad emerytalnych dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku.
Jarosław Ćmiel z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa: – Trzeba skończyć z oszczędzaniem na bezpieczeństwie państwa i jego obywateli. Taka polityka sprawiła, że doświadczeni ludzie odeszli na emerytury. W ich miejsce przychodzą ludzie niedoświadczeni, niedouczeni, którzy szkolenia mają dopiero przed sobą.
Po odczytaniu postulatów sformułowanych przez służby mundurowe oraz tekstu petycji uczestnicy pikiety przeszli przed Urząd Marszałkowski.
Na ręce delegacji z upoważnienia Marszałka Województwa Łódzkiego p. Witolda Stępnia przekazano petycję kierowaną do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o wsparcie postulatów służb mundurowych województwa przez Sejmik i Zarząd Województwa Łódzkiego. Petycja z wymienionym wnioskiem została przyjęta.
Celem pikiety było:
– poinformowanie opinii publicznej o postulatach służb mundurowych, w tym skierowanych do Prezesa Rady Ministrów w petycji z dnia 25.09.2015 r.,
– wyrażenie sprzeciwu wobec prowadzonej polityki finansowej dotyczącej funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych, w tym zatrudnionych w PSP,
– wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji województwa łódzkiego w podziale środków finansowych przeznaczonych na podniesienie dobowych stanów etatowych w jednostkach interwencyjnych PSP woj. łódzkiego, a tym samym na podniesienie poziomu bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa strażaków biorących udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych,
– wyrażenie sprzeciwu wobec braku „rzeczywistego” dialogu społecznego z przedstawicielami służb mundurowych związków zawodowych Federacji.
W pikiecie wzięło udział kilkuset funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych województwa łódzkiego.
Idziemy na wybory! W jedności siła!