Andrzej Duda: będę się starał ze wszystkich sił, by program modernizacji służb mundurowych był kontynuowany

W trudnym czasie pandemii strażacy zarówno z PSP, jak i OSP jak zawsze stanęli na wysokości zadania – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że służby mundurowe, a w tym strażacy, mogą liczyć na jego wsparcie w kontynuowaniu programu modernizacji.

Prezydent spotkał się ze strażakami państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych, zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19. To trzecie z cyklu “Solidarnie w czasie pandemii COVID-19” spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w walkę z pandemią. W poniedziałkowym spotkaniu biorą udział Prezes Zarządu Głównego Związku OSP Waldemar Pawlak oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Andrzej Duda zapewnił, że będzie “się starał ze wszystkich sił”, by program modernizacji służb mundurowych realizowany w latach 2017-2020 był kontynuowany. “Trzeba starać się o to, byśmy mimo pandemii, mimo sytuacji kryzysowej, także i dla budżetu centralnego, mogli zrealizować kolejny etap tego programu, który był zakładany na lata 2021-2024” – powiedział Duda. Podkreślił, że w tym zakresie służby mundurowe mogą liczyć na jego wsparcie. “Uważam, że sytuacja, w jakiej znajdują się służby odpowiadające za nasze bezpieczeństwo, jak te służby są wyposażone, jak bezpiecznie funkcjonariusz może realizować swoje zadania, czy ten funkcjonariusz jest dobrze wynagradzany (…), ma z punktu widzenia państwowego, i oczywiście mojego, fundamentalne znaczenie” – powiedział prezydent.

Na jakim etapie są obecnie prace nad kontynuacją programu modernizacji służb mundurowych? Na to pytanie trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć. W ubiegłym tygodniu z pismem w tej sprawie do szefa MSWIA zwrócili się przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. “W związku z informacjami o możliwościach finansowych, jakie Polska zyska dzięki środkom w ramach Planu Odbudowy dla Europy (…) Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych dostrzega możliwość realizacji zobowiązań zapisanych w Porozumieniu zawartym w dniu 8 listopada 2018 r. pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami reprezentującymi funkcjonariuszy służb mundurowych” – piszą mundurowi związkowcy. Oczekują zorganizowania przez MSWiA spotkania, podczas którego “omówione zostałyby możliwości wprowadzenia w życie kolejnej ustawy modernizacyjnej”. Jak dodawał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, “minister i rząd stracili argumenty by dalej zwlekać”, a “środki na kontynuowanie modernizacji w służbach mundurowych powinny się znaleźć”. Nie wiadomo, czy stanowisko prezydenta pomoże w przyspieszeniu prac na programem rozwoju. Wiadomo jednak, że mundurowi liczą na wsparcie, a to ze strony głowy państwa wydaje się być dość wyraźne.

“(Pandemia – przyp. red.)) to jest bardzo trudny czas i dobry moment, by po raz kolejny podziękować wszystkim Państwu i prosić o przekazanie moich wyrazów wdzięczność wszystkim koleżankom i kolegom, funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom, druhom i druhnom” – powiedział podczas spotkania Duda. Zaznaczył, że jest za co dziękować, bo strażacy zarówno z PSP, jak i OSP, “jak zawsze stanęli na wysokości zadania”. “W każdej chwili, kiedy są potrzebni, to także i są gotowi, i przybywają na miejsce, i stają niezawodnie do służby” – powiedział prezydent. Zaznaczył, że strażacy mają doświadczenie w realizacji zadań, które przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa; wiedzą, które z wprowadzonych rozwiązań sprawdziły się, a które nie, gdzie są obszary wymagające poprawy. Dodał, że o tym właśnie chciałby na poniedziałkowym spotkaniu porozmawiać. Jak mówił, głównym zyskiem ze spotkania powinna być merytoryczna wiedza na temat ewentualnych mankamentów systemu, a także tego, które rozwiązania funkcjonują dobrze i mogą stać się rozwiązaniami stałym.

PAP/DM

źródło: https://www.infosecurity24.pl/andrzej-duda-bede-sie-staralze-wszystkich-sil-byprogram-modernizacjisluzb-mundurowych-byl-kontynuuowany

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy