Bez “podwójnej zachęty do przechodzenia na emeryturę”. Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową

Sejm uchwalił projekt ustawy okołobudżetowej, a co za tym idzie, szanse na to, że rząd zmieni swoje stanowisko w kwestii terminu waloryzacji uposażeń, znacznie się zmniejszyły. To właśnie bowiem w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 zapisano, że mundurowe uposażenia w przyszłym roku wzrosną, ale nie od stycznia, tylko od marca. Mechanizm ten zaproponowało MSWiA, by zlikwidować – jak mówił wiceszef resortu Maciej Wasik – “tzw. podwójną zachętę do przechodzenia na emeryturę”.

“Z puntu widzenia naszego resortu i naszych służb, niekorzystna jest dużo wyższa waloryzacja emerytur niż waloryzacja płac. Bo waloryzacja płac na poziomie 7,8 proc., a waloryzacja emerytur na poziomie 13,8 proc., to jest duży rozdźwięk. To mechanizm, który namawia do przechodzenia na emeryturę” – mówił podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. To jednak nie wszystko, bowiem jeśli – jak mówił wiceminister – w styczniu funkcjonariusz otrzyma waloryzację uposażenia, a w marcu emerytury – zakładając, że między styczniem a marcem pożegnałby się ze służbą – będzie to dla niego “podwójna zachęta do przechodzenia na emeryturę”. Resort chcąc uniknąć takich sytuacji, zaproponował zatem, by – jak mówił Wąsik – “w tym roku, waloryzacja płac w służbach mundurowych była 1 marca, czyli tego samego dnia, kiedy waloryzacja emerytur”. W ten sposób zlikwidowano mechanizm “podwójnej zachęty”.

Niemniej jednak, pieniądze przeznaczone na całe 12 miesięcy zostaną wypłacone w 10 miesięcy, więc funkcjonariusze nie stracą na tym ani grosza. Ale likwidujemy ten mechanizm.
Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, 25 października 2022 r.

Podczas prac nad projektem, posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłosili poprawkę wykreślającą artykuł wprowadzający waloryzację od marca, ta jednak – podczas głosowań na sali plenarnej – zgodnie z rekomendacją Komisji Finansów Publicznych, nie została ostatecznie przyjęta.

więcej: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/bez-podwojnej-zachety-do-przechodzenia-na-emeryture-sejm-uchwalil-ustawe-okolobudzetowa

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy