Budżet przyjęty. Wszystkie służby “na plusie”

Sejm, zgodnie z rekomendacjami Komisji Finansów Publicznych, odrzucił – w blokowym głosowaniu – wszystkie zaproponowane przez Senat poprawki do tegorocznej ustawy budżetowej, a więc oficjalnie budżet na 2020 rok można uznać za uchwalony. To koniec parlamentarnej drogi jednej z najważniejszych ustaw z punktu widzenia funkcjonowania każdego państwa. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Jak się okazuje, z przyjętych przez posłów przepisów wynika, że środki jakie rząd zamierza przeznaczyć na działalność służb mundurowych i specjalnych nie tylko nie zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale budżety wszystkich służb są większe.

Na uchwalenie ustawy budżetowej czekało wiele różnych grup zawodowych w tym m.in. rzesza funkcjonariuszy. Uchwalenie budżetu było bowiem niezbędne, by mogli oni otrzymać obiecane podwyżki. Wszystko dlatego, że podwyżki – zgodnie z rządowym pomysłem – opierają się m.in. na wzroście kwoty bazowej, a ta zapisana jest właśnie w ustawie budżetowej.

Budżety rosną

Najwięcej środków, co nie powinno dziwić ze względu na jej wielkość, otrzyma podległa resortowi spraw wewnętrznych i administracji policja. W 2020 roku formacja dysponować będzie środkami w łącznej wysokości ponad 10,3 mld złotych. To o około 500 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym, kiedy Policja – zgodnie z ustawą budżetową – otrzymała środki w wysokości 9,8 mld złotych.

Druga pod względem liczebności służba podległa MSWiA – a więc Państwowa Straż Pożarna – otrzyma przeszło 2,9 mld złotych, w porównaniu z kwotą ponad 2,86 mld w roku 2019. W tegorocznym budżecie na Straż Graniczną przewidziano ponad 1,76 mld złotych (w 2019 roku ponad 1,6 mld). Najmniej przewidziano na działalność SOP – niewiele ponad 338 mln złotych, choć to i tak spory wzrost, bowiem w 2019 roku formacja dysponowała budżetem w wysokości ok. 274 mln złotych.

W części budżetowej dotyczącej bezpieczeństwa wewnętrznego przewidziano też 39 mln złotych na ochotnicze straże pożarne. Dodatkowo, z rezerwy celowej nazywanej “klęskową”, OSP ma otrzymać też 40 mln złotych na zakup pojazdów.

W ramach innej rezerwy celowej, na realizację programu modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA, w tym roku przewidziano niewiele ponad 401,3 mln złotych. To jednak nie jedyne środki jakie zasilą tegoroczny “modernizacyjny budżet”. Zgodnie z przyjętą i podpisaną już przez prezydenta ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, do służb podległych MSWiA trafić może nawet dodatkowe 433 mln złotych. Za pieniądze z MON, MSWiA może kupić m.in. sprzęt transportowy, uzbrojenie i sprzęt techniki specjalnej, informatyki i łączności oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy. Dysponentem środków jest szef MSWiA, a więc łącznie w tym roku na modernizacyjne potrzeby formacje podlegające Mariuszowi Kamińskiemu mają do wydania nawet ponad 830 mln złotych.

W tej samej ustawie – opublikowanej w Dzienniku Ustaw w drugiej połowie lutego – zapisano też dodatkowe środki jakie trafić mają na modernizację służby więziennej. Mowa o 100 mln złotych, z czego 80 mln złotych przekazanych zostanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a pozostałych 20 mln ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. W ustawie budżetowej z kolei na realizację programu modernizacji służby więziennej – w ramach specjalnej rezerwy celowej – wyasygnowano ponad 114,6 mln złotych. Zatem łącznie modernizacja SW w tym roku kosztować może nawet ponad 214 mln złotych. Oprócz modernizacji, na więziennictwo – zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową – przeznaczono 3,38 mld złotych. Dla porównania w ubiegłym roku była to kwota 3,035 mld złotych.

Spory zastrzyk finansowy otrzymały w tym roku służby specjalne. Największy wzrost finansowania, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zanotuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym roku ABW do dyspozycji ma ponad 643 mln złotych, podczas gdy w ubiegłym roku budżet Agencji wynosił ok. 602 mln złotych. O prawie 9 mln złotych wzrósł budżet Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w 2020 roku będzie dysponować prawie 213 mln złotych. W przypadku Agencji Wywiadu w 2020 roku jej budżet wzrośnie – z 264 mln złotych w 2019 roku – do niespełna 271 mln.

Ustawa budżetowa trafi teraz na biurko prezydenta, który – jak można przypuszczać – podpiszę ją dość szybko. Wtedy też budżet zacznie obowiązywać, a co za tym idzie swoje podwyżki, po wejściu w życie specjalnych rozporządzeń, otrzymają m.in. funkcjonariusze służb mundurowych. Przyjęcie budżetu – jak pokazuje doświadczenie – nie oznacza jednak końca prac nad jego kształtem. Ustawa bowiem może być nowelizowana. Biorąc pod uwagę szczególny czas, związany z pandemią koronawirusa i koniecznością przesuwania środków między wcześniej zaplanowanymi celami, może się okazać, że jeśli rząd nie będzie mógł – specjalnymi ustawami lub rozporządzeniami – uzyskać niezbędnego finansowania na cele związane np. z walką z pandemią, na taką nowelizację może się zdecydować.

źródło: https://www.infosecurity24.pl/budzet-przyjety-wszystkie-sluzby-na-plusie

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy