Czekają nas “niepokoje społeczne w KAS”? Związkowcy walczą o podwyżki

Nie wszyscy polscy funkcjonariusze mają szansę na wypłatę podwyżek do 10 kwietnia br. Jak informują bowiem związkowcy z Celnicy PL, w “Służbie Celno-Skarbowej nie rozpoczął się nawet proces uzgodnień, a Ministerstwo Finansów wielokrotnie zmieniało zdanie odnośnie tego jak ten proces miałby przebiegać”. Okazuje się więc, że na drodze do większej pensji na kontach SCS stoi brak działań ze strony resortu.

“We wszystkich formacjach mundurowych w Polsce funkcjonariusze zostali poinformowani o wypłacie pełnych podwyżek wynikających z ich ustaw modernizacyjnych w terminie do 10 kwietnia z wyrównaniem od stycznia 2019 r.” – podkreślają związkowcy w piśmie skierowanym do szefowej Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarz stanu w resorcie finansów, Magdaleny Rzeczkowskiej. Podobnie jak w innych służbach mundurowych, także w KAS, na podwyżkę składają się dwa elementy. Jeden to zwiększenie w 2020 roku kwoty bazowej (wzrost zapisano w projekcie ustawy budżetowej na ten rok). Drugim elementem składowym jest zwiększenie uposażenia wynikające z programu “Modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-2022”. Biorąc pod uwagę fakt, że ustawa budżetowa została ostatecznie podpisana parę dni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę, to “na drodze” podwyżek dla SCS stoi już tylko sam resort finansów.

Przypomnijmy, że resort spraw wewnętrznych i administracji zajął się przygotowaniem odpowiedniego rozporządzenia. A z informacji jakie podczas niedawnej rozmowy z InfoSecurity24.pl przekazał Michał Wójcik, wiceszef resortu sprawiedliwości, wynika, że powodów do niepokoju nie mają też raczej funkcjonariusze Służby Więziennej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że podwyżki – podobnie jak formacje podległe MSWiA – także otrzymają do 10 kwietnia.

Problem z podwyżkami dla Służby Celno-Skarbowej jest natomiast taki, że w tym przypadku nie rozpoczął się nawet proces uzgodnień, a ministerstwo – jak informują związkowcy – “wielokrotnie zmieniało zdanie odnośnie tego jak ten proces miałby przebiegać.

Związek Zawodowy Celnicy PL mając na uwadze obecną sytuację zagrożenia epidemicznego, zaangażowanie funkcjonariuszy SCS i pracowników KAS w walkę z pandemią, wnioskuje o uruchomienie podwyżek w KAS w terminie tożsamym z MSWiA z wyrównaniem od stycznia.

fragment pisma Związku Zawodowego Celnicy PL do Magdaleny Rzeczkowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szefowej Krajowej Administracji Skarbowej

Związkowcy podkreślają również w piśmie, że nie doczekali się reakcji resortu finansów “na monity o przystąpienie do uzgodnień zasad podziału podwyżek”, na co w obecnej sytuacji nie ma już czasu a także “nie ma woli” ministerstwa. “Dlatego jedynym rozwiązaniem jest wypłata podwyżek w równej wysokości do podstawy dla każdego, aby podwyżki mogły być uruchomione do 10 kwietnia, tak jak w innych formacjach” – decydują Celnicy PL.

Brak wypłaty pełnych podwyżek wynikających z podwyższenia o 6 proc. kwoty bazowej i uchwały modernizacyjnej w ww. terminie, może spowodować wzrost niepokojów społecznych w KAS.

fragment pisma Związku Zawodowego Celnicy PL do Magdaleny Rzeczkowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szefowej Krajowej Administracji Skarbowej

25 marca br. związkowcy zwracali się do szefowej KAS z prośbą “o wystąpienie do Dyrektorów Izb, KIS i KSS o uzgodnienie ze związkami zawodowymi zasad podwyżek z uchwały modernizacyjnej, tak aby funkcjonariusze i pracownicy mogli otrzymać podwyżki w tym samym czasie co w innych formacjach, z wyrównaniem od stycznia 2020 r.”. Jak zaznaczali wtedy, funkcjonariusze tych innych formacji bezpośrednio po opublikowaniu ustawy budżetowej otrzymają pełną podwyżkę, a SCS tylko część wynikającą ze wzrostu kwoty bazowej – właśnie ze względu na brak uzgodnień.

Ponaglenia do rozpoczęcia uzgodnień miały jednak nie podziałać na resort. Związkowcy, biorąc pod uwagę sytuację związaną z pandemią koronawirusa, zaproponowali w piśmie z 25 marca, by rozmowy prowadzone były za pośrednictwem łączy internetowych, telekonferencji, e-maili. Poprosili również, by wzorem innych formacji pozwolono na wypracowanie szczegółowych zasad na szczeblu centralnym. Zgodnie z propozycją związkowców, zasady te mogłyby zostać pomocniczo skierowane do IAS, “gdzie odbyłyby się następnie formalnoprawne uzgodnienia”.

Jak jeszcze w styczniu br. informował InfoSecurity24.pl wydział prasowy resortu finansów, przewidywał on, że “przeciętny wzrost uposażeń funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w 2020r. wyniesie ok. 12 proc., tj. ok. 700 zł miesięcznie brutto na 1 etat”.

źródło: https://www.infosecurity24.pl/czekaja-nas-niepokoje-spoleczne-w-kas-zwiazkowcy-walcza-o-podwyzki?fbclid=IwAR1DwlEE5gsilaWQ3D6J0D0BMqQZuOXhP-d-bLXm8RBnIHje4BsdVKBc5uE

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Fundusze

advertisement

Reklamy