Dobre praktyki

Dzięki zawartemu porozumieniu o patronacie, Dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach płk Zdzisław Pokorski wraz z Przewodniczącym Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Wojkowicach mł. chor. Łukaszem Tworkiem , otoczyli opieką wychowanków pobliskiego Domu Dziecka w Sarnowie.

Dom Dziecka w Sarnowie jest jedną z największych tego typu placówek w województwie śląskim. Do podopiecznych Domu należy także młodzież zamieszkująca na co dzień oddziały znajdujące się w Będzinie, Psarach czy Siewierzu. Ogółem w placówkach przebywa ponad 120 dzieci w różnym wieku. Z założenia Dom jest przeznaczony dla dzieci od siódmego roku życia. W rzeczywistości jednak do placówki trafiają dzieci znacznie młodsze – najmłodszy z wychowanków, który trafił do Domu w wyniku interwencji policji miał 2,5 miesiąca. Najmłodsza grupa, w której znajdują się  dwuletnie maluchy, liczy aż dziesięć osób.

W ramach patronatu funkcjonariusze Służby Więziennej podjęli się szeregu działań mających polepszyć warunki bytowe podopiecznych placówki. Jedną z form pomocy będzie prowadzenie dla dzieci zajęć edukacyjnych z  zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz profilaktyki uzależnień. W Zakładzie Karnym w Wojkowicach odbyła się także dobrowolna zbiórka artykułów chemicznych oraz ubrań, a w przyszłości planowana jest dobrowolna zbiórka sprzętu sportowego, na którego zakup, z powodu bardzo ograniczonych funduszy, Dyrektor Domu Dziecka w Sarnowie nie może pozwolić.

Z inicjatywy Przewodniczącego  Zarządu Terenowego NSZZ FiPW w Wojkowicach zostaną przygotowane świąteczne paczki dla tych podopiecznych Domu Dziecka, którzy również i ten wyjątkowy, świąteczny czas spędzą bez bliskich, w murach sarnowskiej placówki. Związek Zawodowy planuje także zorganizowanie dla grupy dzieci wyjazdu do Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego „Ziemowit” w Wiśle, prowadzonego przez Zarząd Okręgowy NSZZ FiPW w Katowicach, który także zaoferował swoją organizacyjną i finansową pomoc.

05.11. bieżącego roku przedstawiciele Zakładu Karnego w Wojkowicach – Zastępca Dyrektora ppłk Hanna Ogonek-Obierzyńska, Kierownik Działu Kwatermistrzowskiego kpt Wojciech Durnaś oraz Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy ZK w Wojkowicach mł. chor. Łukasz Tworek – przekazali zebrane podczas dobrowolnej zbiórki artykuły higieniczne oraz ubrania dla dzieci. Szczególnie istotny jest fakt, że pomoc oferowana przez Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Wojkowicach nie zakończy się na doraźnych zbiórkach odzieży czy innych środków. Podpisane porozumienie zapewni długofalową i wielowymiarową współpracę, która z pewnością przyniesie wymierne korzyści dla przebywających w sarnowskim Domu Dziecka podopiecznych.

A czym dla nas jest ta inicjatywa? Na pewno nie tylko realizacją jednego z celów statutowych Związku, czy zwykłą akcją charytatywną. To trudne wyzwanie dla całej Załogi, która już zdała swój pierwszy egzamin w trakcie zorganizowanej zbiórki. To niezwykle odpowiedzialna rola zbiorowych „wujków i cioć” dla kilkudziesięciu wspaniałych dzieciaków, które na swój aktualny los nie zasłużyły, a które liczą na nasza pomoc.

TEKST: Agata Małgorzata Tułodziecka

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy