Fundusz prewencyjny PZU – 2018
Wyrazy wdzięczności dla Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie oraz wszystkich pracowników, dzięki którym możemy złożyć wniosek prewencyjny i zgodnie z umową prewencyjną działać dla dobra funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Jak co roku rozliczamy się z PZU z zawartej umowy prewencyjnej, którą zawarliśmy 7 września 2018 roku.
Od momentu zawarcia umowy, dzięki PZU odbyły się dwa rodzaje szkoleń:
- „Negocjacje w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych dla Służb Mundurowych”- od 8 października do 14 grudnia 2018 roku w 7 grupach przeszkolono 103 funkcjonariuszy,
- „ Negocjacje i prowadzenie rozmów w sytuacjach kryzysowych” – od listopada 2018 roku do stycznia 2019 roku w 20 grupach przeszkolono 300 osób.
Dzięki tym szkoleniom uczestnicy:
- poznali mechanizmy i zasady komunikacji w sytuacjach kryzysowych,
- poznali techniki przeprowadzania rozmów ze sprawcą sytuacji kryzysowej,
- poznali zasady pracy tzw. Negocjatora z przypadku,
- tworzyli sylwetkę psychologiczną sprawcy incydentu,
- omówili zasady opracowywania taktyki prowadzenia rozmowy,
- ćwiczyli sposoby przeprowadzania rozmów ze sprawcą sytuacji kryzysowej.
Podczas wszystkich spotkań uczestnicy szkoleń nabyli wielu przydatnych umiejętności, które z pewnością pomogą uniknąć trudnych problemów w momencie pojawienia się sytuacji kryzysowych. Jeśli jednak taka sytuacja nastąpi, co jest nieuchronne podczas pełnienia służby i pracy z osobami osadzonymi, uczestnicy szkolenia, znając już wszystkie techniki negocjacyjne, sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach, pracę w zespole oraz sposoby redukowania napięcia po zakończeniu sytuacji kryzysowej z łatwością zażegnają kryzys.
- „Radzenie sobie w sytuacjach nadzwyczajnych zaistniałych podczas wykonywania zadań służbowych (Szkolenie antystresowe)”- od października do grudnia 2018 roku przeszkolono 247 osób.
Szkolenia miały na celu:
- Uświadomienie sobie indywidualnych umiejętności zarządzania stresem.
- Nabycie wiedzy na temat stresu: powstawanie stresu i reakcji organizmu, stresów i źródeł stresu.
- Powstanie i przećwiczenie skutecznych technik zarządzania emocjami, techniki relaksacji i treningu mentalnego w sytuacjach napięcia emocjonalnego.
- Zrozumienie zależności pomiędzy procesem myślenia, a intensywności stresu.
- Poznanie wzorców stresowych i sposobów ich rozładowania.
Doposażono również siłownie w:
- Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Suchej Oddział Zamiejscowy w Zwartowie,
- Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach,
- Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach Oddział Zamiejscowy w Sulejowie,
- Zakładzie Karnym w Kamińsku.
Dzięki umowie prewencyjnej NSZZ FiPW, przy współpracy z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej, wraz z PZU dba o lepszą sprawność psycho – fizyczną wśród funkcjonariuszy, która jest niezbędna do unikania wypadków i lepszego wykonywania zadań służbowych.