I Pielgrzymka do Grobu św. Pawła Apostoła Patrona Służby Więziennej

Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa – Zarządu Okręgowego w Katowicach oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej uczestniczyli w audiencji generalnej na Piazza San Pietro Placu św.Piotra w Watykanie przed Basilica Papale di San Pietro – Bazyliką św. Piotra.

Warto zaznaczyć, że wedle tradycji bazylika stoi na miejscu pochówku św. Piotra uznawanego przez katolików za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. Świątynia jest nekropolią papieży, w tym świętych m.in. Grzegorza Wielkiego Jana XXIII i Jana Pawła II.

Podczas audiencji generalnej wygłoszona zostaje tzw. “katecheza środowa”, czyli specjalne kazanie należące do większego cyklu. Do historii przeszła audiencja generalna z dnia 13 maja 1981 roku, podczas której został postrzelony przez Alego Agce papież Jan Paweł II.

Papież Franciszek również pozdrowił pielgrzymów z Polski

„Serdecznie pozdrawiam Polaków, […], funkcjonariuszy i kapelanów, którzy przybyli do Rzymu, by podziękować za ustanowienie św. Pawła patronem Służby Więziennej. Za kilka dni rozpocznie się październik, miesiąc tradycyjnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Odmawiając tę modlitwę we wspólnotach i w rodzinach, zawierzajcie Maryi wasze troski i potrzeby świata, zwłaszcza sprawę pokoju. Niech Bóg wam błogosławi!”

Następnie Polscy więziennicy udali się wraz z rodzinami do Basilica Papale di San Paolo fuori le MuraBazyliki św. Pawła za murami gdzie w krypcie św. Pawła Apostoła – Patrona Służby Więziennej oddali się modlitwie dziękczynnej. W dniu 27 września członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa skupili swoją modlitwę przy grobie św. Jana Pawła II, prosząc w modlitwie o opiekę i ochronę zawierzajcie swoje troski i potrzeby.

21 czerwca 2018 r. na mocy decyzji Ojca Świętego Franciszka św. Paweł zwany Apostołem Narodów, został ustanowiony patronem Służby Więziennej. Omnibus omnia factus sum – Stałem się wszystkim dla wszystkich te słowa św. Pawła Apostoła to motto, które przyświeca więziennikom, dnia 29 czerwca Służba Więzienna obchodzi święto swojego patrona – św. Pawła Apostoła.

Pielgrzymi z NSZZFiPW odwiedzili trzy z czterech bazylik papieskich uczestnicząc w eucharystii odprawionych przez kapelanów więziennych. Związkowcy, również zwiedzili Rzym, Watykan, Florencję i miasto św. Franciszka Asyż.

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy