Kapitał i praca. Pluralizm związkowy w służbach mundurowych?

Być może już wkrótce do historii przejdzie przepis narzucający “jednozwiązkowość” w służbach mundurowych. Walczy o to “Solidarność”. Jej działacz Bogdan Kubiak wskazał, że organizacja powołuje się na prawa pracownika i Porozumienia Sierpniowe. Natomiast Sławomir Koniuszy (NSZZ Policjantów) podkreślał, że brak pluralizmu związkowego w służbach mundurowych to powszechna praktyka.

Obecnie funkcjonariusze Policji, SG i SW mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym działającym w danej formacji, jednak prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustaw o Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej.

Nowela dotyczy rozszerzenia prawa funkcjonariuszy tych służb w zakresie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. O zmiany wnioskował NSZZ “Solidarność”.

Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego NSZZ “Solidarność” zaznaczył, że związek powołał się na postulaty Porozumień Sierpniowych, a także konwencje międzynarodowe. – Wychodząc z postanowień Międzynarodowej Organizacji Pracy interpretowaliśmy to tak, że również w służbach mundurowych mogą powstawać inne związki, nie tylko branżowe – powiedział.

Sławomir Koniuszy, zastępca przewodniczącego NSZZ Policjantów mówił z kolei, że “to, co jest oczywiste jeśli chodzi o swobody obywatelskie i swobody tworzenia związków zawodowych, nie jest już tak oczywiste w służbach mundurowych”. – Ten pomysł wziął się z innych ograniczeń: służby mundurowe mają ograniczone swobody i nie mogą strajkować. (…) Ta jednozwiązkowość miała rekompensować to narzędzie – wskazał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji “Kapitał i praca“.

Polskie Radio 24, IAR, PAP/ msze

Audycję prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

źródło: https://www.polskieradio24.pl/130/5787/Artykul/2337248,Kapital-i-praca-Pluralizm-zwiazkowy-w-sluzbach-mundurowych

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy