Komunikat po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości

W dniu 18 stycznia 2023 r. na wniosek Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa odbyło się spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości w którym uczestniczyli:

Wiceminister Sprawiedliwości Pan Michał Woś, Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Pan Mirosław Przybylski, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, z-ca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk. Piotr Sękowski, Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia ppłk. Grzegorz Bajda

NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa reprezentowali: Czesław Tuła Przewodniczący Zarządu Głównego, Kamil Bachanowicz Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego, Jarosław Ćmiel Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego, Bolesław Groński Skarbnik Zarządu Głównego, Mirosław Cichoracki Członek Prezydium Zarządu Głównego, Andrzej Mazurek Członek Zarządu Głównego, Mateusz Łojek Członek Zarządu Głównego.

Spotkanie dotyczyło przyszłej waloryzacji uposażeń ale i również omawiane były inne kwestie m.in. takie jak: poprawa bezpieczeństwa i warunków pełnienia służby, wyposażanie funkcjonariuszy w umundurowanie polowe specjalne, czy nieprawidłowości przy przyznawaniu nagród uznaniowych wypłaconych w grudniu 2022 r.

Przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przedstawili (po wcześniejszym zapoznaniu się ze stanowiskami Zarządów Okręgowych) stanowisko ws. formy realizacji przyszłej waloryzacji uposażeń, gdzie zdecydowana większość okręgów wyraziła się, aby waloryzacja była wypłacona procentowo do uposażenia zasadniczego, zamiast do stopnia.

Duża część spotkania poświęcona była również poprawie poziomu bezpieczeństwa i warunków pełnienia służby w jednostkach, gdzie wskazane zostały jednostki, w których ten poziom bezpieczeństwa oraz warunki pełnienia służby w ocenie naszego Związku jest niewłaściwy. Kolejny raz Minister zaapelował, aby wskazywać jednostki, w których bezpieczeństwo oraz warunki pełnienia służby są nieodpowiednie oraz nierealizowane są polecenia wynikające z pism Dyrektora Generalnego SW BDG.070.40.2022.KS z dnia 26 kwietnia 2022 roku oraz Zastępcy Dyrektora Generalnego SW BDG.070.40.2.2022.KS z dnia 27 kwietnia 2022 roku. Minister wskazał odpowiedzialnych za realizację tych poleceń Dyrektorów jednostek organizacyjnych, którzy powinni występować z wnioskami o środki finansowe na poprawę tych warunków i zapewnił, że w budżecie Służby Więziennej, który w tym roku jest największy w historii, takie środki się znajdują oraz, że powinna zmienić się mentalność niektórych kierowników jednostek, którzy jeszcze myślą, że we wcześniejszych latach środków finansowych na poprawę bezpieczeństwa i warunków pełnienia służby nie było w związku z czym o te środki nie występowali.

W kwestii umundurowania polowego specjalnego z-ca Dyrektora Generalnego SW płk. Piotr Sękowski poinformował, że w chwili obecnej trwa testowanie obuwia i na bieżąco uwagi zgłaszane przez funkcjonariuszy są poprawiane i eliminowane na bieżąco, natomiast kompletne umundurowanie polowe specjalne powinno być w przyszłym roku wydane wszystkim funkcjonariuszom.

Minister Woś poinformował, że w związku ze zmianą Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2023 r. o które wnioskowała strona społeczna, wprowadzającego nową regulację polegającą na zmianie ustalania wysokości dodatku za wysługę lat po przekroczeniu 15 lat służby, w związku z czym dodatek ten wzrastać będzie o 1% za każdy następny rok służby, aż do wysokości 35% po 30 latach służby nowe naliczania zostaną już uwzględnione przy wypłacie w miesiącu lutym.

Przedstawiciele NSZZFiPW przekazali również nieprawidłowości podczas przyznawania ostatnich nagród funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej, polegających m.in. na braku konsultacji z partnerem społecznym.

Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW

/-/ Kamil Bachanowicz

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy