Komunikat z posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

11 sierpnia 2020 r. odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które dotyczyło ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.

W czasie tego posiedzenia obecny był Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła, który zgłosił wniosek o uwzględnienie do procedowanej ustawy, zmiany dot. zmiany Ustawy o Służbie Więziennej w zakresie zasad zaliczania, do okresu zaliczanego do dodatku za wysługę lat, okresy służby i pracy na zasadach analogicznych jak w służbach mundurowych podległych MSWiA.  Przedstawiony przez Przewodniczącego Czesława Tułę wniosek, który został w całości odczytany przez Przewodniczącego Komisji Aleksandra Pocieja jest częścią realizacji § 4 ust. 2 Porozumienia zawartego w dniu 19 listopada 2018 r. pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Przewodniczący Czesław Tuła podkreślał min. że funkcjonariusze Służby Więziennej są jedyną formacją mundurową, którzy nie mają zaliczanych okresów przepracowanych „w cywilu” do dodatku za wysługę lat, co powoduje, że kandydaci wybierają inne służby mundurowe.

Do przedstawionego wniosku odniósł się Wiceminister Spraw Wewnętrznych
i Administracji Maciej Wąsik, który nie poparł wniosku.

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW Czesław Tuła wspomniał również o przygotowanym projekcie zmiany Ustawy o Służbie Więziennej, w którym ujęte jest przyznawanie dodatku funkcjonariuszom po 15 latach służby, mającego na celu zahamowanie odejść ze służby doświadczonej kadry.

Była to kolejna próba podjęta przez Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa wyegzekwowania niezrealizowanych ustaleń Porozumienia, pomimo upływu terminów.

Nagranie posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (45.) – 11.08.2020 r. tutaj

Wystąpienie:
Przewodniczącego ZG NSZZFiPW – 52:40 min. oraz 1:18 min.
Przedstawienie przez Przewodniczącego Komisji proponowanej zmiany Ustawy o SW – 1:03 min.

wniosek o zmiany do Ustawy o SW

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy