Komunikat Zarządu Głównego NSZZFiPW po spotkaniu Związków Zawodowych z Wiceminister Marią Ejchart

W dniu 5 czerwca 2024 r. odbyło się spotkanie w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej w Warszawie, z udziałem Wiceminister Sprawiedliwości Marii Ejchart, Dyrektora Mirosława Przybylskiego oraz Kierownictw Służby Więziennej na czele z Dyrektorem Generalnym SW płk. dr. Andrzejem Pecką z przedstawicielami związków zawodowych działających w Służbie Więziennej. Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa reprezentowali: Jarosław Ćmiel – wiceprzewodniczący, Kamil Bachanowicz – wiceprzewodniczący, Paweł Altwasser – członek Prezydium oraz Mirosław Cichoracki – członek Prezydium.

W trakcie spotkania poruszono następujące tematy:

1.           Bezpieczeństwo osobiste funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej:

  • Przedstawiciele NSZZFiPW wskazali Pani Minister, że jedną z możliwych przyczyn ostatnich napaści na funkcjonariuszy mogły być nierozważne wypowiedzi Pani Minister podczas udzielanych wywiadów.
  • Podkreśliliśmy, że zabrakło jasnego stanowiska Ministra Sprawiedliwości potępiającego napaści na funkcjonariuszy Służby Więziennej.
  • Pani Minister oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej oświadczyli, że wszystkie zachowania agresywne, zarówno fizyczne, jak i werbalne, powinny być zgłoszone i udokumentowane. Powinno być przeprowadzone postępowanie dyscyplinarne zakończone wymierzeniem kary dyscyplinarnej oraz złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratury, które nie może zostać umorzone z powodu tzw. ryzyka zawodowego.
  • Dyrektor Generalny oświadczył, że w takich przypadkach poszkodowanemu funkcjonariuszowi ma być zapewniona pomoc prawna, ochronna oraz finansowa.
  • Zgłosiliśmy przypadki działania kierownictwa jednostek organizacyjnych „zbijania nadgodzin” sprzeczne z wytycznymi do rozliczania czasu służby funkcjonariuszy działu ochrony.

2.  Powołanie przez Ministra Sprawiedliwości zespołu do spraw rozwiązywania problemów w więziennictwie, który ma zająć się m.in.:

  • Przeglądem przepisów dotyczących zasad wykonywania tymczasowego aresztowania i kary pozbawienia wolności.
  • Standaryzacją stanowisk ochronnych, tzn. określeniem liczby osadzonych przypadających na jednego funkcjonariusza w oddziałach mieszkalnych.
  • Udziałem w pracach legislacyjnych dotyczących Kodeksu Karnego, Kodeksu Karnego Wykonawczego oraz Ustawy o Służbie Więziennej.
  • Bieżącymi problemami zgłaszanymi przez partnerów społecznych.

3. Sprawy uposażeń, wynagrodzeń i nagród:

  • W związku z wprowadzeniem w służbach mundurowych podległych MSWiA zmian w uposażeniu funkcjonariuszy, polegających na zrównaniu uposażenia nowo przyjmowanych funkcjonariuszy z uposażeniem żołnierzy na poziomie 6 tys. zł brutto, co będzie skutkowało wzrostem mnożnika kwoty bazowej, wskazaliśmy Pani Minister na konieczność podjęcia podobnych działań w Służbie Więziennej. Pani Minister potwierdziła konieczność podjęcia takich działań.
  • Wskazaliśmy na potrzebę uruchomienia wypłaty nagród uznaniowych funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej w miesiącu czerwcu.

Strony spotkania uzgodniły, że podobne spotkania będą odbywały się cyklicznie, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Spotkanie odbyło się w związku z poniższymi pismami

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy