Komunikat Zespołu Penitencjarnego

Sprawozdanie z posiedzenia Zespołu Penitencjarnego

 W dniu 04.11.2020r. odbyło się posiedzenie Zespołu Penitencjarnego. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju spotkanie odbyło się w systemie wideokonferencji, w której uczestniczyli: Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Andrzej Leńczuk, Dyrektor Biura Penitencjarnego płk Włodzimierz Jacek Głuch, ppłk Agnieszka Bochniewicz, mjr Sebastian Lizińczyk i mjr Filip Skubel  oraz Beata Lewke, Grzegorz Pronobis, Michał Dworacki, Patryk Aszkiełowicz oraz Arkadiusz Urbański – przedstawiciele ZG NSZZ FiPW.

Na początku wideokonferencji głos zabrał Z-ca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Andrzej Leńczuk, który prosił podziękować wszystkim funkcjonariuszom w jednostkach podstawowych za postawę, zaangażowanie i poświęcenie jakie prezentują podczas tak trudnej sytuacji w jakiej znajduje się obecnie Służba Więzienna. Podziękowania skierowane zostały do wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej, że stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu nie wystąpiły poważniejsze zdarzenia w jednostkach. Podczas swojego wystąpienia płk Andrzej Leńczuk zapewnił, że Służba Więzienna jest wyposażona w środki zapewniające bezpieczne warunki pełnienia służby funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa w obliczu przeciwdziałania z koronawirusem.

Podczas spotkania poruszono wiele istotnych kwestii:

  • nadmierne obciążenie i zmęczenie funkcjonariuszy działów penitencjarnych dodatkowymi obowiązkami (wykonywanie czynności ochronnych, kwatermistrzowskich, wychowawcy bardzo często pełnią służbę na kilku oddziałach z uwagi na liczne zastępstwa, prowadzenie dużej ilości programów readaptacyjnych itd.)
  • poruszony został istotny temat dotyczący naboru na szkołę oficerską, kształcenia w ramach szkoły chorążych oraz szkoleń specjalistycznych. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną w kraju na chwilę obecną nie ma możliwości doprecyzowania szczegółów edukacyjnych funkcjonariuszy.
  • podczas spotkania poruszono również temat projektu Zarządzenia Nr 19/16 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dn. 14.04.2016r., jednakże z uwagi na jeszcze toczące się prace nad nowelizacją Kodeksu Karnego Wykonawczego, prace są wstrzymane do czasu wprowadzenia w życie nowego KKW, na bazie którego będzie tworzone nowe zarządzenie.
  • kolejnym istotnym tematem na wideokonferencji były duże, problematyczne transporty kierowane do jednostek penitencjarnych w piątki popołudniu.
  • omówiony został również istotny temat dotyczący kierowania do oddziałów terapeutycznych oraz braku możliwości zweryfikowania w CBDOPW przez wychowawcę informacji o skazanym skierowanym do w/w oddziału zanim zostanie przetransportowany.

Poruszono także wiele drobniejszych kwestii zgłaszanych przez funkcjonariuszy a stanowiące realne trudności w funkcjonowaniu jednostek penitencjarnych.

Strony zadeklarowały dalszy stały i systematyczny kontakt w ramach dobrej współpracy Zespołu Penitencjarnego.

Przewodnicząca Zespołu Penitencjarnego

/-/ Beata Lewke

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy