Koronawirus opóźni prace nad superustawą? Senat przekłada posiedzenie

Senackie prace nad uchwaloną niedawno przez Sejm ustawą o wsparciu służb mundurowych kontynuowane będą najprawdopodobniej dopiero w przyszłym tygodniu. Zaplanowane na ten tydzień zarówno posiedzenia komisji jak i plenarne posiedzenie izby wyższej zostały odwołane i przesunięte na kolejny tydzień. Powodem jest choroba senatora Koalicji Polskiej-PSL Jana Filipa Libickiego, który jest zakażony koronawirusem. Senat czasu na rozpatrzenie superustawy ma więc coraz mniej, jednak mimo to wydaje się, że niebezpieczeństwo opóźnienia wejścia w życie nowych przepisów jest, póki co, niewielkie.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw do Senatu trafiła 24 lipca tuż po tym jak niemal jednogłośnie przyjęta została przez Sejm. Ekspresowe, sejmowe tempo prac w pewnym sensie przeniesione zostało też do izby wyższej, bowiem przepisami już 30 lipca zajęła się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Senatorowie po blisko 2 godzinach prac zarekomendowali – z aprobatą strony rządowej reprezentowanej przez wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika – przyjęcie ustawy wraz z zaproponowanymi poprawkami. Wydawało się więc, że ustawa mogłaby zostać przegłosowana na posiedzeniu plenarnym już w ten piątek, tym bardziej że druga senacka komisja (Praw Człowieka, Praworządności i Petycji) przygotowanymi przez MSWiA zmianami miała zając się we wtorek (4 sierpnia). Scenariusz ten uległ jednak zmianie, a wszystko przez zakażenie koronawirusem jednego z senatorów.

W bieżącym tygodniu tj. w terminie od 3 sierpnia do 7 sierpnia br. (poniedziałek – piątek) nie odbędą się żadne z zaplanowanych wcześniej posiedzeń komisji senackich. Posiedzenia te zostaną przełożone na kolejny tydzień tj. 11 sierpnia – 14 sierpnia br.

Komunikat Centrum Informacyjnego Senatu

Senat – zgodnie z przepisami – czas na przegłosowanie ustawy ma do 23 sierpnia, choć wydaje się, że superustawa może zostać do Sejmu odesłana wcześniej – być może nawet w przyszłym tygodniu. Nawet jeśli Senat „nie wyrobi się” z pracami tak by ustawę głosować na najbliższym posiedzeniu (wtedy Marszałek Senatu będzie musiał zwołać dodatkowe posiedzenie jeszcze przed 23 sierpnia) Sejm i tak senackimi poprawkami zajmie się najprawdopodobniej dopiero we wrześniu. Jedyne bowiem zaplanowane na sierpień posiedzenie Sejmu ma odbyć się pod koniec tego tygodnia (6-7 sierpnia), a kolejne dopiero w połowie września (16-17 września). Nawet jeśli dopiero we wrześniu posłowie głosować będą zaproponowane przez Senat poprawki – a wydaje się, że nie będą one wzbudzać zbyt wielu kontrowersji – wciąż zostaje pół miesiąca na to by ustawa trafiła na prezydenckie biurko. Wszystko więc na to wskazuje, że choć koronawirus kolejny raz opóźni nieco prace nad wyczekiwaną przez mundurowe środowisko ustawą, październikowy termin wejścia w życie nowych przepisów jest niezagrożony.

DM

źródło: https://www.infosecurity24.pl/koronawirus-opozni-prace-nad-superustawa-senat-przeklada-posiedzenie

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy