Malbork-Sztum. Więzienia zostaną formalnie połączone? Malborska jednostka ma podlegać sztumskiemu zakładowi

Poruszenie za więziennym murem – wśród funkcjonariuszy – wzbudziły plany „zniesienia” zakładów karnych i aresztów śledczych oraz utworzenia tzw. oddziałów zewnętrznych. W okręgu gdańskim Służby Więziennej dotyczy to ZK Malbork i ZK Gdańsk Przeróbka. Przełożeni zapewniają więzienników, że nie stracą na zmianach, ale ci najwyraźniej nie dowierzają.

W Malborku gruchnęła wiadomość o rzekomej likwidacji Zakładu Karnego. Część mieszkańców na pewno by się zdziwiła, bo jednostka funkcjonuje w mieście od 1984 r. (wtedy jako areszt śledczy, w 1998 r. przekształcony na ZK); jest dobrze, bo blisko położona z punktu widzenia prokuratury i sądu, co ma znaczenie dla przeprowadzanych czynności procesowych. Pewnie nie zabrakłoby też zadowolonych, gdyby więzienia w tym miejscu nie było, bo już kilkanaście lat temu ówczesne władze miasta chciały „uwolnienia” atrakcyjnego terenu w centrum pod miejskie inwestycje i budowy nowego, dużego zakładu na obrzeżach. Pomysł nie zyskał akceptacji ze strony centralnych władz więziennictwa.

Jedno jest pewne. Więzienie nadal będzie działało w obecnej lokalizacji, więc pogłoski o jego likwidacji są przedwczesne. Coś jednak jest na rzeczy. Nastąpi formalne – takiej terminologii używa Ministerstwo Sprawiedliwości – zniesienie ZK Malbork i utworzenie z tej jednostki oddziału zewnętrznego.

Reorganizacja Zakładu Karnego w Malborku jest jednym z etapów szerokiej reformy więziennictwa zapoczątkowanej w 2017 roku. W wyniku przekształcenia więzienie w Malborku będzie funkcjonowało bez większych zmian. Żaden z funkcjonariuszy i pracowników nie straci pracy. Zmiana w żaden sposób nie wpłynie na codzienne funkcjonowanie zakładu. Jednostka z zakładu karnego zmieni status na oddział zewnętrzny – wyjaśnia nam mjr Marek Stuba, rzecznik prasowy dyrektora kręgowego Służby Więziennej w Gdańsku.

Jak się dowiedzieliśmy od związkowców ze Służby Więziennej, malborska jednostka (252 miejsca dla osadzonych) ma być oddziałem zewnętrznym dużo większego ZK w Sztumie (1002 miejsca). Analogiczna zmiana czeka też ZK Gdańsk Przeróbka (625 miejsc), który ma być podporządkowany Aresztowi Śledczemu w Gdańsku (1085 miejsc).

Na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku podobne przekształcenie miało już miejsce w przypadku ZK Braniewo, które nadal funkcjonuje, ale jako oddział zewnętrzny AŚ w Elblągu. Po planowanych zmianach wciąż w okręgu gdańskim będzie działało dziewięć jednostek.

Nie jest oczywiście tak, że następuje sama zmiana nazwy. Powody tworzenia oddziałów zewnętrznych objaśniał w listopadzie 2018 r. ówczesny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, odpowiadając na zapytanie poselskie dotyczące w tamtym przypadku zniesienia Aresztu Śledczego w Prudniku. Mniejsze więzienie stało się „ozetem” większego.

Wiceszef resortu tłumaczył, że rozwiązanie wkomponowuje się w realizację zadań wynikających z „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020″, zgodnie z którą założono budowę lub modernizację wielu zakładów karnych położonych w różnych województwach.

– W związku z tymi inwestycjami planuje się likwidację niektórych „małych” jednostek penitencjarnych albo ich przekształcenie w oddziały zewnętrzne większych zakładów karnych lub aresztów śledczych. Pozwoli to na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie. Warto podkreślić, że w „Programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020″ ustalono poprawę efektywności funkcjonowania Służby Więziennej, w tym również w kontekście ponoszonych nakładów finansowych na jej utrzymanie – wyjaśniał Patryk Jaki.

Nie wpłynie to natomiast na utratę pracy przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Nie zmniejszy się również liczba dostępnych miejsc zakwaterowania dla osadzonych – zapewniał w odpowiedzi ówczesny wiceminister.

Z czym wiąże się zniesienie jednostki i zmiana jej statusu na oddział zewnętrzny? Jak się dowiedzieliśmy, z dniem 1 grudnia 2021 r. wszyscy funkcjonariusze dotychczas pełniący służbę w znoszonej jednostce oraz pracownicy cywilni zostaną przeniesieni z urzędu do Zakładu Karnego w Sztumie (w przypadku ZK Malbork) i AŚ w Gdańsku (w przypadku ZK Gdańsk Przeróbka).

Więzienia muszą normalnie funkcjonować, więc większość funkcjonariuszy SW pozostanie w „ozetach”, ale wszystko wskazuje na to, że pracowników administracji czekają przenosiny do nadrzędnych jednostek. Ponadto, zgodnie z nową strukturą, szefami oddziałów zewnętrznych będą dyrektorzy odpowiednio ZK Sztum i AŚ Gdańsk, a obecni dyrektorzy ZK Malbork i ZK Gdańsk przeróbka będą ich zastępcami. To w bardzo dużym skrócie.

Jak się okazuje, w ostatnich dniach atmosfera wśród funkcjonariuszy SW była dość napięta. Świadczy o tym m.in. wpis na facebookowym profilu „Służba Więzienna Okiem Klawisza” dotyczący gdańskiej Przeróbki.

– To nie tak, że jednostki zmieniają na OZ. Nas likwidują, nas nie będzie. Likwidują nasz zakład pracy… Służyliśmy, obsługując 500-600 osadzonych. My, którzy jesteśmy tam co najmniej 10 lat, po 15 i jeszcze inni po 24, 27 lat służby, będziemy zwolnieni. Jest mało młodych. 150 nas jest… I nikomu nie życzę, po tylu latach służby uczucia „czy na pewno 1 grudnia dostaniemy decyzje z jednostki podstawowej i wypłatę”. Tracimy kawał swojego życia, straciliśmy resztki godności przez sposób reformy, straciliśmy poczucie bezpieczeństwa. Straciliśmy bardzo dużo. Myślicie, że macie stałą pracę? Ja wam piszę – NIE. Jestem osobą, która bezpośrednio “obserwuje” tę likwidację jednostki z blisko 600 osadzonymi – czytamy w emocjonalnym wpisie.

Oczywiście, to anonimowe stanowisko, jednak związkowcy ze Służby Więziennej potwierdzają, że otrzymywali w ostatnich dniach sporo sygnałów od zaniepokojonych funkcjonariuszy. Bo zapewnienia to jedno, ale więziennicy obawiają się, że “diabeł może tkwić w szczegółach”.

– Grunt, że nikt nie będzie zwolniony. To najważniejsze, ale my walczymy o ludzi, o to, żeby nie zmieniać im warunków pracy – mówi Jarosław Wodziński, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w okręgu gdańskim.

– Ludzie odbierają takie zmiany jako brak stabilizacji, boją się, że z czasem ich stanowisko zostanie zlikwidowane – dodaje Tadeusz Łoziński, wiceprzewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZFiPW w Gdańsku. – Chodzi nam też o sposób załatwienia sprawy. Nie zostaliśmy powiadomieni o planowanych zmianach. Jak tutaj mają się zasady dialogu społecznego? Dowiadujemy się w poniedziałek (16 listopada – red.), że w ciągu dwóch tygodni zostaną przeprowadzone zmiany. Natomiast co do zasady pewnie w przypadku niektórych jednostek, tych zbyt małych, taka reforma może mieć sens.

Komunikat w sprawie bieżącej sytuacji wydał Zarząd Główny NSZZFiPW po zdalnym, wspólnym posiedzeniu z Główną Komisją Rewizyjną związku, które odbyło się 16 listopada 2021 r. Uczestnicy wyrazi oburzenie z faktu „podjęcia jednostronnej decyzji przez stronę ministerialną i służbową o przekształcaniu zakładów karnych i aresztów śledczych w oddziały zewnętrzne.”

Informujemy, że związek zawodowy nie brał żadnego udziału w podejmowaniu tak niekorzystnych dla wielu funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa decyzji o likwidacji wielu zakładów karnych i aresztów śledczych oraz przekształcanie ich w oddziały zewnętrzne, co ma nastąpić z dniem 1 grudnia 2021 roku. Podjęte decyzje skutkować będą w wielu przypadkach przejściem jednostek organizacyjnych na innego pracodawcę oraz zmianą warunków służby i pracy wielu funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Z całą pewnością wielu funkcjonariuszy, pomimo młodego wieku i dalszej chęci pracy podejmie decyzję o przejściu na zaopatrzenie emerytalne, do czego bardzo skutecznie „zachęca” kierownictwo Służby Więziennej – uważają związkowcy.

W posiedzeniu uczestniczył Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorujący Służbę Więzienną. Jak czytamy w komunikacie, wiceminister miał się zgodzić z tym, że związek powinien uczestniczyć na każdym etapie rozmów. Związkowcy zapowiedzieli gotowość do podjęcia „działań związanych z akcją protestacyjną, włącznie z drastyczną formą protestu”, jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione.

Jak się dowiedzieliśmy, zmiany mają szerszą skalę i dotyczą całego kraju. Mianowicie:

  • okręg katowicki: ZK Zabrze ma być Oddziałem Zewnętrznym AŚ Bytom;
  • okręg poznański: ZK Koziegłowy – Oddziałem Zewnętrznym AŚ Poznań;
  • okręg rzeszowski: ZK Medyka – Oddziałem Zewnętrznym ZK Przemyśl;
  • okręg bydgoski: ZK Grudziądz nr 2 – Oddziałem Zewnętrznym ZK Grudziądz nr 1, a ZK Bydgoszcz Fordon – Oddziałem Zewnętrznym AŚ Bydgoszcz;
  • okręg łódzki: ZK nr 2 w Łodzi – Oddziałem Zewnętrznym ZK nr 1 w Łodzi;
  • okręg szczeciński: ZK Stargard – Oddziałem Zewnętrznym AŚ Szczecin;
  • okręg wrocławski: ZK nr 2 Wrocław – Oddziałem Zewnętrznym AŚ Wrocław;
  • okręg opolski: ZK nr 2 Strzelce Opolskie – Oddziałem Zewnętrznym ZK nr 1 Strzelce Opolskie, a ZK Sieraków Śląski – Oddziałem Zewnętrznym ZK Kluczbork;
  • okręg białostocki: ZK Białystok – Oddziałem Zewnętrznym AŚ w Białymstoku, a ZK Grądy-Woniecko – Oddziałem Zewnętrznym ZK w Czerwonym Borze;
  • okręg krakowski: ZK Tarnów Mościce – Oddziałem Zewnętrznym ZK Tarnów, a ZK Kraków Nowa Huta – Oddziałem Zewnętrznym AŚ Kraków;
  • okręg koszaliński: ZK Koszalin – Oddziałem Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie.

źródło: https://malbork.naszemiasto.pl/malbork-sztum-wiezienia-zostana-formalnie-polaczone/ar/c1-8553557

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy