Międzynarodowe Sympozjum Europejskich Organizacji Związkowych Służb Penitencjarnych.

Realizując zapisy Porozumienia pomiędzy Polskimi i Niemieckimi Związkami Zawodowymi Służb Więziennych,  BSJ – Związki Zawodowe w Niemczech w dniach 19-21.10.2014r. w Jaurenick koło Gerlitz, zorganizowały kolejną Konferencję Europejskich Organizacji Związkowych Służb Penitencjarnych. Konferencja ta jest jednym  z przedsięwzięć, przygotowujących szeroką platformę współpracy związków zawodowych służb penitencjarnych Europy do wypracowania międzynarodowych standardów w zakresie warunków pracy i służby personelu więziennego

W Konferencji brali udział przedstawiciele Niemiec,  Słowacji, Litwy  i Polski.

Konferencji przewodniczył Markus Wollscheid.  Tematem wiodącym była analiza przypadków ataków osób osadzonych  na funkcjonariuszy zarówno podczas pełnienia służby jak i poza nią oraz porównanie warunków pracy oraz służby w niemieckim i polskim więziennictwie.

Rozpoczęto od podsumowania roboczej wizyty funkcjonariuszy  z Niemiec w Okręgu Rzeszowskim. Szczególną uwagę zwrócono na organizację pracy personelu więziennego, wskazując

 – na gospodarkę kluczami, – w Niemczech każdy funkcjonariusz posiada klucze i nikt ich nie ewidencjonuje (wzajemne zaufanie wynikające z    Roty Ślubowani natomiast w Polsce ścisła ewidencja i zakaz przekazywania.

 – Porównano pracę oddziałowych – w Polsce bardzo dużo pracy biurowej tj. książka oddziałowego, wychodzących do lekarza itd. natomiast w Niemczech biurokracja zmniejszona do minimum oddziałowy czas poświęca na wykonywanie obowiązków a nie na pracę biurową, która w Polsce pochłania  znaczą część czasu służby. Niemieccy koledzy zauważyli, że w Polsce oddziałowy oprócz prowadzenia dokumentacji na nic innego nie ma za bardzo czasu.

 – Poruszono także pracę wychowawców i ich bardzo rozbudowaną biurokrację papierową i elektroniczną oraz bardzo dużo programów terapeutycznych natomiast gorzej jest z ich realizacją. W Niemczech istnieje około 5 programów terapeutycznych i konsekwentnie są realizowane trwają one minimum 18 miesięcy i są nastawione na pozytywne i trwałe zmiany osobowościowe osadzonych.

Następnie omówiono drugi wiodący temat tzn. napaść na funkcjonariuszy.
W Niemczech coraz częściej dochodzi do takich zdarzeń zarówno w czasie służby jak i po służbie. Coraz więcej przypadków czynnych napaści a nie tyko słownych, które były  trudne do udowodnienia. Zdarzają się też napaści poza murami więzienia  jest to zjawisko coraz częściej spotykane i dlatego obserwuje się coraz częstsze odejście funkcjonariuszy więziennictwa do innych służb – Policja, Służba Celna.

Omówiono również szkolenia funkcjonariuszy oraz ścieżki awansu.

Następnym tematem szeroko omawianym było zatrudnienie i przyuczania do zawodu osadzonych oraz ich wynagradzanie za pracę jak również funkcjonariuszy dozorujących pracę.

Ustalono także orientacyjny termin następnego sympozjum oraz jego tematy jak również termin przyjęcia nowych członków – Słowacji w roku 2015  i Litwy w roku 2016.

                                                                                                   /-/ Bolesław Groński

3 (Small) 4 (Small) 5 (Small)10 (Small)9 (Small)

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy