Minister sprawiedliwości ponagla ludzi premiera w sprawie podwyżek w Służbie Więziennej

Zgodnie z podpisanym w ubiegłym roku porozumieniem, od 1 stycznia 2019 roku funkcjonariusze Służby Więziennej powinni otrzymać podwyżki. Jednak mimo tego, że zbliżamy się do końca pierwszego kwartału nowego roku, na rządowych stronach próżno szukać projektu rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej. Z informacji do jakich udało się dotrzeć InfoSecurity24.pl wynika, że projekt powstał, a resort sprawiedliwości na początku roku przesłał go do Centrum Analiz Strategicznych wraz z wnioskiem o wprowadzenie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Do dziś projekt nie trafił jednak do wykazu.

„Nasza cierpliwość powoli się kończy” – mówi InfoSecuiry24.pl funkcjonariusz służby więziennej na co dzień pełniący służbę w jednym z zakładów karnych na Mazowszu. Wszystko przez przedłużające się prace nad projektem rozporządzenia, dzięki któremu wynegocjowane w listopadzie zeszłego roku podwyżki mogłyby trafić na mundurowe konta. Na projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariusze SW czekają od ponad trzech miesięcy. Na jakim etapie są prace?

O to, kiedy funkcjonariusze SW otrzymają obiecane podwyżki zapytaliśmy niedawno rzecznik prasową Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Jak zapewniała nas wtedy ppłk Elżbieta Krakowska, wypłaty nastąpią „niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia”. Projektu rozporządzenia nie ma jednak ani na stronach resortu sprawiedliwości, ani Rządowego Centrum Legislacji. Zapytaliśmy więc Ministerstwo Sprawiedliwości na jakim etapie są prace nad przepisami, i kiedy strażnicy więzienni otrzymają wynegocjowane pieniądze.

Jak się okazuje sytuacja nie jest taka prosta. Z przekazanych redakcji informacji wynika, że projekt rozporządzenia powstał w resorcie sprawiedliwości i na początku roku został przekazany do Centrum Analiz Strategicznych wraz z wnioskiem o wprowadzenie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jednak do dziś projekt nie znalazł się w wykazie, a 1 marca „Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Centrum Analiz Strategicznych z prośbą o przyspieszenie wydania opinii”.

1 marca 2019 r. Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Centrum Analiz Strategicznych z prośbą o przyspieszenie wydania opinii o projekcie umożliwiającej dokonanie wprowadzenia projektu do wykazu, a następnie przekazanie projektu do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Zespół Prasowy, Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości 

Biorąc pod uwagę scenariusz, w którym rozporządzenie zostanie przyjęte w trybie obiegowym, co zdarzało się już w przeszłości, projekt i tak wcześniej zostanie skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych. Trudno przewidywać, ile będą one trwać, jednak może się okazać, że podwyżki nie trafią na konta funkcjonariuszy wraz z kwietniową wypłatą (w ostatnich dniach wśród funkcjonariuszy SW pojawiły się nieoficjalne informacje mówiące o tym, że podwyżki mają być wypłacone 1 kwietnia). Z drugiej strony dotychczasowe tempo prac nad rozporządzeniem i fakt, że Służba Więzienna jest obecnie jedyną z protestujących w ubiegłym roku formacji, która obiecanych pieniędzy jeszcze nie otrzymała, sprawiają, że presja środowiska jest bardzo duża, i może wpłynąć na znaczące przyspieszenie procedowania ostatnich etapów prac legislacyjnych.

DM

źródło :

https://www.infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/minister-sprawiedliwosci-ponagla-ludzi-premiera-w-sprawie-podwyzek-w-sluzbie-wieziennej

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy