Odprawa roczna Służby Więziennej. Wzrośnie budżet formacji, będzie więcej inwestycji i szkoleń
– Podczas marcowych odpraw podziękujcie, proszę, załogom za miniony rok – mówił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński otwierając roczną odprawę służbową kadry kierowniczej, którą poprowadził po raz piąty.
Szefowie formacji, jednostek organizacyjnych Służby Więziennej i dyrektorzy biur CZSW przez dwa ostatnie dni lutego podsumowywali rok 2018 i precyzowali plany na rok bieżący.
Jak było
Ubiegłoroczny, ponad 4,5-miliardowy budżet formacja zrealizowała w 99,97 proc., podobnie, jak środki modernizacyjne (ponad 274 mln zł). Wykonała także wyznaczone cele, nawet te najtrudniejsze, jak reorganizacja jednostek. Program „Praca dla więźniów” nabrał rozpędu, modernizacja służby widoczna jest w każdej jednostce, a System Dozoru Elektronicznego został przejęty sprawnie i skutecznie. Wdrożono system Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPO), który służy do doręczania korespondencji osobom pozbawionym wolności.
Do Ministerstwa Sprawiedliwości Służba Więzienna przekazała propozycje kilkudziesięciu zmian legislacyjnych. Wśród nich tę dotyczącą zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonariuszy i pracowników w jednostkach penitencjarnych, czemu ma służyć zaostrzenie odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej.
Jak będzie
W 2019 r. budżet Służby Więziennej ma być co najmniej o 229 mln zł większy. Zaplanowano budowę 10 pawilonów mieszkalnych, co docelowo da 2,5 tys. nowych miejsc w jednostkach penitencjarnych i 11 hal produkcyjnych, dzięki czemu wzrośnie i tak wysoka już (57 proc.) powszechność zatrudnienia osadzonych. O jedną piątą ma wzrosnąć liczba szkoleń oficerskich, podoficerskich i szkoleń w korpusie chorążych, a nawet o połowę – szkoleń specjalistycznych ochronnych. W 2019 r. ma być wdrażana nowa wersja Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności.
Będzie trwała realizacja porozumienia Ministra Sprawiedliwości z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, przewidującego m.in. zmiany legislacyjne.
Marzec powinien być w Służbie Więziennej miesiącem awansów. Dyrektor Generalny zapowiedział, że do okręgów skierowano środki na zrealizowanie tych, które czekają od 2017 roku. Powinno wystarczyć także na podwyższenie dodatków funkcjonariuszom, którzy pracują w najtrudniejszych oddziałach.
Najważniejsi są ludzie
Czwarty raz na odprawie rocznej gościł sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki. Zwrócił uwagę więzienników na kilka istotnych spraw. – Dziękując za to, co się udało, proszę o więcej – mówił o programie „Praca dla więźniów”. – Bicie kolejnych rekordów będzie trudne – dodał. Zapowiedział monitorowanie zjawiska powrotności do przestępstw, która w ostatnich latach spadła i uwrażliwiał na bezpieczeństwo jednostek oraz politykę przepustkową. Odnosząc się do wakatów w służbie wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za więziennictwo apelował o to, by tworzyć dobrą atmosferę w służbie, co może mieć ważne znaczenie dla tych, którzy stoją przed wyborem drogi zawodowej. Mówił też o czerwcu, kiedy formacja będzie uroczyście obchodzić swoje święto. – Bądźmy widoczni w środowiskach lokalnych – przypominał. – Mówmy o historii i o tym, co teraz robicie, także o programie „Praca dla więźniów” – dodał.
Wiceminister sprawiedliwości dziękował za konstruktywną postawę NSZZ FiPW, zapowiedział także przyspieszenie prac nad zmianą prawa karnego wykonawczego.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zapewnił, że w 2019 roku najważniejsi będą ludzie: funkcjonariusze i pracownicy formacji. – Bardzo was proszę, byście w tym szczególnym, jubileuszowym dla nas roku, realizowali swoje zadania z jeszcze większym zaangażowaniem – powiedział.
źródło:
Odprawa roczna Służby Więziennej. Wzrośnie budżet formacji, będzie więcej inwestycji i szkoleń