MS do RPO: Reguły Nelsona Mandeli – tematem szkoleń Służby Więziennej

W 2015 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło tzw. Reguły Nelsona Mandeli, czyli rekomendacje w celu poprawy sytuacji więźniów na świecie. RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości, które zapytał o analizę zgodności polskiego prawa z Regułami i o upowszechnienie ich wśród Służby Więziennej. – Zasady humanitaryzmu, zapobieganie torturom i innym formom okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania są tematem  szkoleń funkcjonariuszy SW – odpisał resort.

7 października 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję Standardy ONZ Minimum Traktowania Więźniów,  tzw. Reguły Nelsona Mandeli (który przez 27 lat był pozbawiony wolności przez reżim w RPA). Dokument jest zaktualizowaną wersją Wzorcowych Reguł ONZ Traktowania Więźniów z 1955 r.  Jego zasadniczym celem jest poprawienie sytuacji więźniów na świecie.

Reguły nie są wiążące, ale powinny być brane pod uwagę przy stanowieniu prawa krajowego oraz w praktyce postępowania z więźniami.  Jeszcze w 2015 r. Biuro RPO przygotowało ich tłumaczenie.

To jeden z najważniejszych dokumentów z zakresu ochrony praw człowieka. Reguły Nelsona Mandeli mają na celu zapewnić:

  • podmiotowe traktowanie osadzonego;
  • odpowiedni dobór kadry penitencjarnej;
  • odpowiednią klasyfikację osadzonych i zindywidualizowaną ofertę readaptacyjną dla każdego z nich;
  • kontakt osadzonego ze światem zewnętrznym.

RPO pyta resort o analizę zgodności prawa z Regułami Mandeli

W październiku 2018 r. Adam Bodnar zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, którego poinformował, że jeszcze w 2015 r. wiceminister Łukasz Piebiak prowadził szczegółową analizę zgodności polskiego prawa z Regułami Mandeli. Wskazał także, że po ostatecznym uzgodnieniu polskiej wersji językowej zostaną one opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Służby Więziennej.

Rzecznik poprosił o informację, czy zapowiadana analiza  została przeprowadzona i jakie wnioski z niej wynikają. Zwrócił się także o informację, czy treść Reguł została już upowszechniona wśród funkcjonariuszy Służby Więziennej, a w szczególności – czy została uwzględniona w programie szkolenia.

więcej na stronie:

MS do RPO: Reguły Nelsona Mandeli – tematem szkoleń Służby Więziennej

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy