Mundurowi domagają się zmian w czasie pracy

Funkcjonariusze żądają obniżenia wymiaru czasu służby za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zwróciła się do komendanta głównego policji o wyjaśnienie problemów związanych z czasem pracy funkcjonariuszy policji. Obecnie bowiem czas wolny po służbie pełnionej w czasie świąt był rozliczany na podstawie grafiku. Tymczasem zdaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów taki sposób ustalania dni wolnych nie ma racjonalnego uzasadnienia.

„Zróżnicowanie sytuacji prawnej mundurowych następuje w sposób przypadkowy w zależności od tego, w jakie dni tygodnia przypadają ustawowo określone święta” – napisali związkowcy.

– Nie mieliśmy innego wyjścia, jak zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu tego problemu do rzecznika praw obywatelskich. Kierownictwo naszej formacji tłumaczyło utrzymanie takiego przepisu specyfiką służby – tłumaczy Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów.

– Za każdym razem słyszeliśmy też, że nas nie obowiązują przepisy kodeksu pracy. Naszym zdaniem sprawa jednak jest ważna i wymaga jak najszybszego uregulowania, bowiem dotyczy wielu osób mających później problem z odzyskaniem dnia wolnego – dodaje Tomasz Krzemieński.

Związkowcy wskazują, że takie rozwiązania – umożliwiające obniżenie czasu pracy po przepracowanych świętach – są zapisane w ustawie z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 173 ze zm.). Ich zdaniem zastosowanie podobnych przepisów  powinno mieć miejsce również w przypadku policjantów.

źródło : http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/845505,mundurowi-domagaja-sie-zmian-w-czasie-pracy.html

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy