Pierwszy mundurowy zaszczepiony przeciw COVID-19

Jarosław Szymczyk, komendant główny policji został pierwszym zaszczepionym funkcjonariuszem w Polsce. Ruszyły tym samym szczepienia służb mundurowych, które – zgodnie z informacją przekazaną podczas konferencji przez wiceministra Błażeja Pobożego – będą koordynowane właśnie przez policję.

W środę, po godz. 14:00 w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostały szczepienia służb mundurowych. Funkcjonariusze są szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

W inauguracji wzięli udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – oraz zastępca komendanta głównego Straży Granicznej, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. To oni otrzymali pierwsze dawki szczepionki.

Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że szczepienia to jedyna droga powrotu do normalności.

                                      gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży podczas konferencji inaugurującej program szczepień zwrócił uwagę, że przedstawiciele służb mundurowych “każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli, a od roku są na pierwszej linii trudnej walki pandemią koronawirusa”.

Policja kontroluje obowiązek przestrzegania kwarantanny, patroluje ulice, sprawdzając, czy realizowany jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Straż Graniczna kontroluje obecnie granicę południową pod kątem sprawdzania, czy osoby ją przekraczającą posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu lub negatywny test na koronawirusa. Straż pożarna pomaga obywatelom dotrzeć do punktów szczepień. To tylko wybrane z tych działań, które funkcjonariusze wypełniają w tej bardzo trudnej walce, wykazując się ogromnym poświęceniem. Niejednokrotnie ponosząc ofiary.

                                                                Błażej Poboży, wiceminister MSWiA

Z danych przedstawionych przez Pobożego wynika, że 20 tysięcy funkcjonariuszy policji, czyli 1/5 ogółu, zachorowało na COVID-19. Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca. “Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć proces szczepień tydzień przed terminem, z użyciem bezpiecznej i dobrej szczepionki jaką jest szczepionka AstraZeneca. Cieszę się, że możemy zrobić to tu, w Szpitalu Narodowym” – powiedział wiceszef MSWiA.

Poboży dodał, że proces szczepień funkcjonariuszy będzie się odbywał w szpitalach węzłowych oraz w 133 placówkach służby zdrowia.

Jak informował na początku marca br. Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA, w zależności od formacji służb mundurowych podległych resortowi, liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 waha się w granicach 60-70 proc. Zapewnił, że szczepienia będą prowadzone sprawnie logistycznie, w taki sposób, aby nie zakłócać normalnego przebiegu służby.

źródło: https://www.infosecurity24.pl/pierwszy-mundurowy-zaszczepiony-przeciw-covid-19

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy