Podpisana czy nie? Komunikacyjny chaos w sprawie zmian w ustawie o Służbie Więziennej

Związkowcy działający w Służbie Więziennej przekonują prezydenta Andrzej Dudę, że wprowadzenie modyfikacji w ustawie o SW, które przygotował resort sprawiedliwości, nie tylko nie jest korzystne dla formacji, ale pogłębią one kryzys w tej służbie. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, w środę odbyło się w tej sprawie spotkanie z jednym z przedstawiciela kierownictwa Kancelarii Prezydenta. Ustawa ma bowiem czekać na podpis głowy państwa, choć resort sprawiedliwości zdążył już ogłosić sukces i poinformować, że dokument zyskał aprobatę Andrzeja Dudy.

Projekt zmian w ustawie o Służbie Więziennej, po przyjęciu przez Sejm, trafił na pewno do Andrzeja Dudy. Nie wiadomo tylko czy prezydent podpisał go już, czy jednak nie. Kancelaria Prezydenta miała zapewnić związkowców, jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, że dokument czeka w kolejce, ale inne informacje podaje resort sprawiedliwości. Ten już we wtorek opublikował notatkę dotycząca podpisania przez prezydenta programu reform “Nowoczesne więziennictwo”. A na ten składają się dwa dokumenty. Pierwszy to modyfikacje w Kodeksie karnym wykonawczym (ten faktycznie został już zaakceptowany przez prezydenta), a także właśnie zmiany w ustawie o SW, które krytykują funkcjonariusze. Ministerstwo podkreśliło nawet, że już na pewno powstanie zakładany w projekcie Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, który zajmie się zwalczaniem przestępstw, np. narkotykowych, popełnianych przez więźniów, a także wzmocnioną kontrolą działań funkcjonariuszy. Są to niewątpliwie dwie sprzeczne informacje, co szczególnie ważne w obliczu rozmowy ze związkowcami oraz zapowiadanego na piątek protestu więzienników, którzy apelują o prezydenckie weto.

Według informacji redakcji, związkowcy działający w Służbie Więziennej spotkali się już (w środę, 17 sierpnia) z przedstawicielem Kancelarii Prezydenta, a dokładnie dyrektorem generalnym KPRP, Jackiem Siewierą (sprawującym merytoryczny nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji). Przedstawili mu, podczas godzinnej rozmowy, swoje uwagi do zaproponowanych przez resort sprawiedliwości modyfikacji, które mają usprawiedliwiać apel o prezydenckie weto dla zmian w ustawie o SW. Otrzymali również zapewnienie, że Andrzej Duda – choć inne informacje podaje resort sprawiedliwości – nie zdecydował się jeszcze na złożenie podpisu pod projektem. Przypomnijmy, że mundurowym nie podoba się m.in. pomysł powołania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej (uprawnionego do inwigilacji), wydłużenie oddelegowania z maksymalnie 6 do maksymalnie 12 miesięcy, a także nowe przepisy dotyczące mianowania i powołania na stanowiska służbowe. Podkreślają, że nowelizacja w takim kształcie pogłębi jedynie “spory kryzys polskiego więziennictwa”, a zmiany nie wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Są wręcz wymierzone w interesy służby.

Na spotkaniu, jak wspomniano, walka o prezydenckie weto się jednak nie kończy. Związkowcy obu funkcjonujących w formacji central zdecydowali się zorganizować bowiem protest. Zamierzają w najbliższy piątek (19 sierpnia) zebrać się na Placu Zamkowym i stamtąd udać się – by złożyć petycję – pod Belweder. Znajdą się w niej zapewne argumenty, które trafiły już do prezydenta w ramach przesłanych mu pism oraz przekazane podczas środowego spotkania. Jak podkreślał już InfoSecurity24.pl, szanse na prezydenckie weto nadal więc są, ale polityczne uwarunkowania sprawiają, że będzie to dość skomplikowana sprawa. Co więcej, taka decyzja Andrzeja Dudy pogrzebałaby raczej projekt zmian w ustawie, gdyż znalezienie wymaganej prawem większości koniecznej do jego odrzucenia było dość trudnym zadaniem.

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/podpisana-czy-nie-komunikacyjny-chaos-w-sprawie-zmian-w-ustawie-o-sluzbie-wieziennej

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Fundusze

advertisement

Reklamy