Podwyżki dla żołnierzy. Policjanci i pogranicznicy ich nie dostaną

W przyszłym roku żołnierze zawodowi za dłuższą służbę otrzymają wyższe uposażenie. Policjanci i pogranicznicy zostaną bez podwyżek – informuje Dziennik Zachodni w artykule zatytułowanym: “Podwyżki dla żołnierzy. Policjanci i pogranicznicy ich nie dostaną”.

Wydatki na obronę mają się zwiększyć z 1,95 do 2 proc. PKB w 2016 roku. Armia będzie premiować dłuższą służbę podoficerów i oficerów. Od początku 2015 roku na ten cel przeznaczone zostaną dodatkowo 39 mln zł.
Policjanci i Straż Graniczna zostali jednak pominięci. W środowisku służb mundurowych od pewnego czasu znowu wrze.
Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że fundamentem naszej obrony są żołnierze, którzy cieszą się wsparciem obywateli, pełniąc odpowiedzialną i trudna służbę: – Mój rząd będzie dbać o ich pozycję – powiedziała.
Co się zmieni? Zwiększony będzie dodatek za długoletnią służbę. Będzie wzrastać o jeden procent uposażenia zasadniczego za każdy rok służby powyżej 15 lat. Zmiana obejmie około 30 tys. żołnierzy zawodowych. Tymczasem policjantom pieniędzy nie przybędzie, za to obowiązków i owszem. Już niebawem gotowy będzie plan wzmocnienia bezpieczeństwa kraju. Zakłada współpracę służb porządku publicznego w naszym kraju i więcej pracy dla nich.

Rafał JankowskiRafał Jankowski

Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący ZZ Policjantów w śląskim garnizonie, podkreśla, że podobny projekt dotyczący dodatku stażowego, który ma spowodować, że policjanci nie będą chcieli szybko przechodzić na emeryturę, jest gotowy od roku. Od pół roku leży w MSW. – Niestety były szef tego resortu Bartłomiej Sienkiewicz, był chyba najgorszym ministrem w historii. Proszono nas o przygotowanie propozycji, które miały w efekcie spowodować pozostawanie doświadczonych funkcjonariuszy w służbie, po czym w ogóle naszym projektem się nie zajęto. Mam nadzieję, że teraz to się zmieni, że będziemy traktowani poważnie. Przecież bezpieczeństwo wewnętrzne powinno być dla rządu priorytetem – podkreśla Rafał Jankowski.
Policjanci strażacy i funkcjonariusze straży granicznej skupieni są w Federacji Służb Mundurowych, która zabiega o pilne spotkanie z premier Ewą Kopacz oraz z nową szefową resortu spraw wewnętrznych. – To jest dla nas pilna sprawa – podkreśla związkowiec. Ostatni raz takie emocje budziła sprawa L4 służb. Mundurowi znaleźli jednak sposób, by obejść nowelizację ustawy, która wprowadziła 20-procentowe obniżki świadczeń za pobyt na zwolnieniu lekarskim. Wystarczy, że np. policjant wpłaci miesięcznie 9,90 zł, żeby dostać za czas choroby 100 proc. uposażenia, a nie 80 proc. Wszystko dzięki ubezpieczeniu L4.

Czytaj więcej:

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3599391,podwyzki-dla-zolnierzy-policjanci-i-pogranicznicy-ich-nie-dostana,id,t.html?cookie=1

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy