Posłowie za poprawkami Senatu do noweli ustawy o Służbie Więziennej

Sejm poparł w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej oraz dwóch innych ustaw. Nowe przepisy określają m.in. limit wydatków na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby funkcjonariusza SW oraz wprowadzają zmiany dotyczące m.in. ochrony zdrowia więźniów.

Sejmowe głosowanie poprzedzone było pozytywną rekomendacją Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jednak taki rozwój wydarzeń był do przewidzenia. Wcześniej bowiem Senat jednogłośnie przyjął wszystkie poprawki zgłoszone w izbie wyższej. Czego dotyczyły? Pierwsze dwie poprawki mają charakter redakcyjno-doprecyzowujący, ale poparcie uzyskała też poprawka senatora Aleksandra Pocieja (KO), który chciał skrócenia czasu obowiązywania jednego z przepisów jedynie do czasu trwania zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Pierwotnie zapisy te miały obowiązywać także w okresie trzech miesięcy po odwołaniu tego stanu.

Nowela oprócz ustawy o Służbie Więziennej zmienia także ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz tzw. ustawę covidową z 2 marca. Jedną z wprowadzonych zmian jest możliwość skierowania funkcjonariusza SW do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Projekt przygotowany w resorcie sprawiedliwości został przyjęty przez rząd w drugiej połowie listopada ub.r. Chodziło w nim o ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby przysługujący funkcjonariuszowi SW. Ryczałt przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby. Zgodnie z ustawą w latach 2022-2031 nowy limit wydatków budżetu państwa na ten cel ma wynieść 96 923 000 zł. W latach 2012-2021 wynosił on 75 930 000 zł.

W przepisach określono ryczałt – z rozpisaniem na poszczególne lata – w odniesieniu do kolejnych 10 lat, od roku 2022. Limity zostały określone przez odniesienie do limitu na rok 2021 z waloryzacją.

Jednocześnie podczas prac po I czytaniu w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka do projektu dodano zapisy dotyczące kwestii pandemii koronawirusa i więziennej służby zdrowia. Wprowadziły one zmiany w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz tzw. ustawie covidowej z 2 marca.

Wprowadzone zmiany zakładają możliwość kierowania funkcjonariuszy Służby Więziennej do pracy przy zwalczaniu epidemii po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora generalnego Służby Więziennej. Ponadto dyrektor generalny SW może określić w formie zarządzenia czasowe cele, strukturę organizacyjną i zadania podmiotu leczniczego dla osób pozbawionych wolności. W tym przypadku dotychczasowy statut podmiotu ulegnie zawieszeniu.

Nowe regulacje ograniczają także konieczność wykonywania badań kontrolnych osób pozbawionych wolności przed ich zwolnieniem z zakładu karnego lub przetransportowaniem. Zapisy pozwalają także na to, by lekarz podmiotu leczniczego udzielał porady lekarskiej oraz zlecał wykonanie badania bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem, a leki przygotowane przez personel medyczny były przekazywane więźniom przez funkcjonariusza Służby Więziennej “w sposób uniemożliwiający niewłaściwe wydanie”.

Wszystkie rozwiązania wykraczające poza pierwotny zakres projektu mają obowiązywać tylko na czas epidemii, o czym zapewniał podczas drugiego czytania ustawy w Senacie wiceszef MS Marcin Warchoł. Pytany o to, w jaki sposób funkcjonariusze SW mogą pomagać przy jej zwalczaniu, Warchoł podkreślił, że osoby, o których mowa, to ratownicy medyczni. “Jest ich ok. 100 w tej chwili. To nie są osoby niewykwalifikowane, które po raz pierwszy stykają się z kwestią leczenia” – podkreślił.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta i można się spodziewać, że niebawem zostanie podpisana przez głowę państwa oraz opublikowana w Dzienniku Ustaw.

PAP/IS24

źródło: https://infosecurity24.pl/poslowie-za-poprawkami-senatu-do-noweli-ustawy-o-sluzbie-wieziennej

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy