Pozew zbiorowy – nowe informacje !!!!!!

Rozpoczęte w 2012 r. prace nad pozwem zbiorowym w sprawie braku waloryzacji naszych wynagrodzeń  zaowocowały złożeniem w dniu 23 stycznia 2013 r. pozwu zbiorowego przez 221 uczestników – funkcjonariuszy, członków związku zawodowego okręgu warszawskiego. W następnej fazie funkcjonariusze z całej Polski zgłosili swój akces. Łącznie zgłosiło się 621 funkcjonariuszy. Dużym wysiłkiem kancelarii Omega i koleżanek  i kolegów związkowców wypełniliśmy wymogi procesowe w stosunku do wszystkich zgłoszonych dodatkowo uczestników. Za wsparcie w sprawie wszystkim dziękuję.

W pozwie zbiorowym weźmie udział 842 uczestników

Pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie odbyło się 21 marca 2014 r. Sąd niezwykle sprawnie przeszedł od razu do merytoryki tj. czy waloryzacja była czy też nie. Jeśli jej nie było,  to która instytucja państwa jest odpowiedzialna za ten stan rzeczy. Sąd nie zadowolił   się wskazaniem Ministra Sprawiedliwości jako odpowiedzialnego za brak waloryzacji  w związku ze zwierzchnictwem nad Służba Więzienną. Stąd pojawiła się konieczność przygotowania środków dowodowych w tej prawie, jak słusznie oczekuje sąd. Wystąpiliśmy do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Finansów najogólniej ujmując   z zapytaniem.” Dlaczego w okresie od 01 stycznia 2009 r. do 31 października 2012 r. nie nastąpiła waloryzacja uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej?” Stosowną odpowiedź  w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości uzyskaliśmy od Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Pana gen. Jacka Włodarskiego. Na odpowiedź z Ministerstwa Finansów nadal czekamy. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielem ministerstwa przygotowującym odpowiedź. Ze względu na wyznaczane przez sąd terminy procesowe i na moją prośbę Ministerstwo Finansów wydało pismo, że prace nad odpowiedzią trwają, i że odpowiedź udzielona będzie później. W trakcie rozmów z przedstawicielem ministerstwa usłyszałem,  że sprawa jest trudna i mają się w sprawie wypowiedzieć dwa departamenty. Mamy deklarację, że rychło odpowiedź uzyskamy.

Jest za wcześnie dokonywać analiz, ze względu na brak kompletu dokumentów i nie jest to miejsce na analizę prawną. Z odpowiedzi z Dyrektora Generalnego wynika, że kwota bazowa w 2009 r. wzrosła o 2% w ramach realizacji ustawy budżetowej co znajduje potwierdzenie. Stąd nasze roszczenie może zostać zredukowane o te 2 %. Pozostałe kwestie są otwarte. W dokumencie tym znajdujemy potwierdzenie braku waloryzacji w latach: 2010, 2011 i 2012.

Na koniec chcę zapewnić, idąc w ślad za słowami Kol. Adama Gryki „ Pilnuj moich pieniędzy”, że wraz z kancelarią Omega pilnujemy tej sprawy i doprowadzimy do naszego sukcesu. Wierzą w sukces nasi przyjaciele z formacji mundurowych idąc naszym śladem.  Prezydium Zarządu Główny NSZZ Policjantów podjęło stosowna uchwałę o pozwie zbiorowym. Zaprzyjaźniony Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego podjął działania w tej sprawie czy Zarządy Oddziałowe Straży Granicznej, z którymi współpracujemy poszli naszą drogą.

/-/Zbigniew Głodowski

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy