PREMIER OBIECUJE PODWYŻKI, ALE TYLKO URZĘDNIKOM

Jeśli znajdą się pieniądze, to w przyszłym roku urzędy publiczne dostaną większe kwoty na pensje – obiecała pani premier.

– Myślę, że w budżecie na 2016 r. znajdą się środki – przy lepszej kondycji naszych finansów – abyśmy mogli wreszcie odmrozić wasze płace. Za wasz wysiłek i wyrozumiałość bardzo serdecznie dziękuję – powiedziała premier Ewa Kopacz podczas obchodów 95-lecia lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Byłoby to pierwsze od 2009 r. zwiększenie wydatków na płace w administracji.
Teraz średnia wynagrodzeń 120 tys. pracowników służby cywilnej zbliża się powoli do 5 tys. zł brutto miesięcznie. Zawyżają ją jednak pensje zatrudnionych w ministerstwach, którzy zarabiają przeciętnie nawet 8 tys. zł. Im urząd niżej w hierarchii, tym wynagrodzenia niższe.

– Szacujemy, że w czasie zamrożenia wynagrodzeń wartość naszych pensji spadła o 20–25 proc. – mówi Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”. – Dlatego najlepsi pracownicy odchodzą masowo z administracji. Nikt nie będzie pracował za 2,5 tys. zł brutto w urzędzie. A zdarza się, że osoby z wyższym wykształceniem dostają minimalne pensje. To dlatego w ostatnim czasie najzdolniejsi masowo składają wypowiedzenia. Bywa, że jednocześnie zwalnia się kilka osób, które później zakładają wspólnie działalność gospodarczą.
Pieniądze zaoszczędzone na pensjach odchodzących pracowników trafiają jednak do puli urzędu i mogą dać podwyżki pozostałym zatrudnionym. Nie będzie ich, jeśli urząd zatrudni nowych pracowników na ich miejsce.
Barabasz nie chce więc wierzyć w zapowiedzi podwyżek, bo podobne składał już były premier Donald Tusk.
– Poczekajmy jeszcze na projekt budżetu państwa na przyszły rok. Chciałbym zobaczyć te obietnice na papierze – dodaje Barabasz.

Z naszych informacji wynika, że szanse na odmrożenie wynagrodzeń są bardzo duże. To dla urzędników świetna informacja.Zeszłoroczna akcja składania pozwów zbiorowych i indywidualnych o podwyżki skończyła się fiaskiem. W przepisach brak podstaw do przyznawania podwyżek przez sądy.

Już niedługo wszystko może ulec zmianie ze względu na skargę „Solidarności” do Trybunału Konstytucyjnego na przepisy zakazujące pracownikom administracji strajkowania. – Tylko wygrana przed Trybunałem da pracownikom administracji  szanse na wymuszenie podwyżek – mówi prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego. – Teraz mogą liczyć jedynie na łaskę rządzących.

http://prawo.rp.pl/artykul/757868,1179857-Premier-obiecuje-odmrozenie-pensji-w-budzetowce.html

Obietnice pani premier dotyczące odmrożenia płac tylko jednej grupie sfery budżetowej – urzędnikom,  są niezbyt sympatycznym sygnałem dla służb mundurowych…

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy