Protest w Służbie Więziennej nabiera tempa. “Realizacja porozumienia jest dla nas najważniejsza” [WIDEO]


Pod siedzibą Centralnego Zarządu Służby Więziennej, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbyła się pikieta, będąca kolejnym etapem rozpoczętego niedawno protestu. Mundurowi, zrzeszeni w dwóch związkach zawodowych działających w formacji, domagają się realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia, w tym m.in. głębokiej reformy dodatków służbowych czy uruchomienia nowej ustawy modernizacyjnej. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser, członek Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, duży problem w formacji stanowią też nadgodziny.

Pikieta pod Centralnym Zarządem Służby Więziennej, jak – jak mówił w niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła – działaniem ostrzegawczym. Czy przyniesie zamierzony efekt? “Nie chcemy eskalacji. Chcemy dialogu, chcemy rozmów” – podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser, członek Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Wśród postulatów, które dziś odczytano mowa była m.in. o ustawie modernizacyjnej, reformie sytemu przyznawania dodatków służbowych czy płatnych nadgodzinach, które – jak podkreślają funkcjonariusze – choć teoretycznie istnieją, w praktyce brakuje na nie pieniędzy. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser z NSZZ FiPW, to właśnie kwestia nadgodzin jest dziś jednym z najbardziej palących problemów w formacji.

Nadgodziny w Służbie Więziennej powstają z normalnego toku służby. 16 służb razy 12, to – jak łatwo policzyć – jest ponad 180 godzin. Normatywny czas służby to mniej więcej 168 godzin. Czyli z normalnego toku służby, bez urlopów, bez zwolnień lekarskich na każdego funkcjonariusza działu ochrony przypada kilkanaście nadgodzin wypracowanych w miesiącu.

Paweł Altwasser, Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

Kolejne spotkanie z kierownictwem formacji zaplanowano na 17 czerwca, a więc już w najbliższy czwartek i jak przekonywał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser z NSZZ FiPW, dzisiejsza pikieta może pomóc w dojściu do kompromisu. O tym czy tak się stanie dowiemy się niebawem, ale z całą pewnością rozmowy nie będą należały do najłatwiejszych. Na negocjacyjnym stole leży bowiem naprawdę sporo spraw, które trzeba będzie omówić – od reformy dodatków służbowych, przez nową ustawę modernizacyjną, aż po kwestie nadgodzin. Osiągnięcie kompromisu we wszystkich sprawach nie będzie więc proste i gdyby się to nie udało, związkowcy planują kolejne etapy protestu. Pod uwagę – jak mówi Altwasser – brana jest m.in. ogólnopolska manifestacja i strajk włoski z jednostkach penitencjarnych.

DM

źródło: https://www.infosecurity24.pl/protest-w-sluzbie-wieziennej-nabiera-tempa-realizacja-porozumienia-jest-dla-nas-najwazniejsza-wideo

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy