Rekompensata pieniężna za wypracowane nadgodziny funkcjonariuszom Służby Więziennej wypłacona.
Kolejny postulat Porozumienia z dnia 19 listopada 2018 r. zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy
i Pracowników Więziennictwa zrealizowany.
Z uzyskanych informacji od Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy
i Pracowników Więziennictwa Kolegi Czesława Tuły wynika, że wszyscy funkcjonariusze, którzy zadeklarowali odbiór wypracowanych nadgodzin w formie rekompensaty pieniężnej i złożyli w tym celu wniosek, o którym mowa w art. 131 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej do dnia 10 stycznia 2020 r. otrzymali na swoje konta pieniądze. Należna rekompensata pieniężną powinna być wypłacona do końca kwartału następującego po okresie rozliczeniowym.
Otrzymane pieniądze, które trafiły na konta funkcjonariuszy są skutkiem Porozumienia z dnia
19 listopada 2018 r. zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZFiPW od wielu lat konsekwentnie zabiegali o to, aby funkcjonariusze Służby Więziennej mieli płacone za ponadnormatywny czas służby, a nie jak do niedawna mieli tylko oddawany czas wolny. W tej chwili funkcjonariusze Służby Więziennej dzięki działaniom jakie były podejmowane przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa mają do wyboru czy za czas, który wypracują ponad normę chcą otrzymać czas wolny od służby, czy rekompensatę pieniężna?
Należy przypomnieć, że do chwili wejścia nowelizacji odpowiednich ustaw, należność za ponadwymiarowy czas służby – tzw. nadgodziny, wypłacane były jedynie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za nadgodzinę.
Zgodnie z zapisami ustawy o Służbie Więziennej rekompensata pieniężna za jedną godzinę służby stanowi 1/172 miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego funkcjonariuszowi na stanowisku zajmowanym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego lub w ostatnim dniu służby za każdą godzinę służby przekraczającą normę, o której mowa w art. 121 ust. 1.
Kamil Bachanowicz