Resort sprawiedliwości stawia na swoim w sprawie podwyżek w Służbie Więziennej

Stało się. W Dzienniku Ustaw RP pojawiły się trzy dokumenty, które zapewniają funkcjonariuszom Służby Więziennej wzrost ich uposażeń. I, co bardzo ważne, nie różnią się one od projektów, których treść poznaliśmy po ich publikacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji jeszcze w lutym. Oznacza to, że resort sprawiedliwości nie uwzględnił uwag, które mieli do zawartych w nich propozycji sami mundurowi. Funkcjonariusze otrzymają więc, już na pewno, podwyżki, ale pytanie, jak postawa Ministerstwa wpłynie na ich stosunek do dalszej służby, który już teraz – jak zapewniają związkowcy – ma nie być zbyt… optymistyczny.

Podwyżki w służbach mundurowych, związane z nową edycją programów modernizacji dla formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji a także Ministerstwu Sprawiedliwości, na pewno miały poprawić, a nie pogorszyć “satysfakcję zawodową z tytułu pełnionej służby” wśród mundurowych, do której trafiły bądź trafią. Ten scenariusz może się jednak nie sprawdzić w przypadku funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy nie tylko dodatkowych pieniędzy – w przeciwieństwie do koleżanek i kolegów z innych formacji – na swoich kontach na razie nie zobaczyli, ale przyznane zostały im one w, delikatnie mówiąc, nie do końca satysfakcjonujący ich sposób.

Mimo walki o zmianę podwyżkowej propozycji, przygotowanej przez resort sprawiedliwości, którą w ostatnich miesiącach toczyli związkowcy, dokumenty opublikowano już w Dzienniku Ustaw RP. Co ważne, nie różnią się one, oprócz zmian redakcyjnych, od projektów, których treść poznaliśmy w lutym, gdy opublikowano je na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że resort sprawiedliwości wprowadził w życie swój plan na kształt podwyżek dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Wspomniane dokumenty to dokładnie trzy rozporządzenia: w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej; w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej; w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej. Pierwszy zmienia mnożniki przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy stanowiące uposażenie zasadnicze, co w konsekwencji nie będzie skutkowało podwyżką stawki uposażenia zasadniczego w grupach zaszeregowania od 1 do 39. Jak tłumaczy resort, to działanie spowodowane jest zamierzonym sposobem realizacji wzrostu przeciętnego uposażenia, które nie będzie obejmowało wzrostu stawki uposażenia zasadniczego. Drugi z dokumentów podwyższa wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej, do wysokości 4,229 (obowiązujący do tej dla formacji wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej wynosił 3,81). Ale to zmiany w trzecim z tych rozporządzeń, wzbudziły niemałe oburzenie wśród więziennych mundurowych.

Poszczerbieni w pojedynku

Przypomnijmy, że każdy mundurowy więziennej formacji otrzymać ma, oczywiście ze skutkiem od 1 stycznia 2022 roku, podwyżkę uposażenia nie niższą niż 624 złote brutto (a z nagrodą roczną nie niższą niż 677 złotych brutto). Średnio wynieść ma ona 637 złotych brutto na etat (ok. 690 złotych brutto z nagrodą roczną). Wspomniany spór o kształt zmian w rozporządzeniu w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej dotyczył dokładnie rozdysponowania podwyżkowych środków na trzy składniki uposażenia, czyli na dodatek za wysługę lat i realizację postulatu zaliczenia lat “z cywila”, dodatek za stopień i dodatek służbowy. Jak tłumaczono w projekcie, to rozwiązanie “zakłada możliwość wzrostu dodatku służbowego w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą podwyżki w wysokości 624 zł, a sumą dodatku za stopień w wysokości 208 zł i ustaloną wysokością dodatku za wysługę lat w związku z doliczeniem okresów służby i pracy cywilnej do wysługi lat, w sytuacji, gdy ta różnica będzie większa niż zero złotych”, a “wysokość dodatku służbowego określonego w § 6 pkt 2 projektowanego rozporządzenia (czyli zgodnie z zasadami realizacji podwyżki uposażeń funkcjonariuszy od 1 stycznia 2022 r. – przy. red.) nie może przekroczyć kwoty 416 zł brutto na etat”. Inaczej na sprawę patrzą jednak sami funkcjonariusze czy związkowcy, którzy rozwiązanie to ocenili negatywnie, żądając nawet całkowitego odrzucenia projektu w tym kształcie. Co istotne również, inaczej do sprawy podeszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie podwyżka w całości trafiła do dodatku za stopień (zresztą formacje mu podległe otrzymały już powiększone wynagrodzenia, wraz z wyrównaniem od stycznia). Między związkowcami, przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości oraz kierownictwem formacji toczyły się w tym temacie rozmowy, informowano o rozpoczęciu sporu zbiorowego, a także o zaplanowanym Marszu Pokoju, ale – jak widać – finalnie to rozwiązanie zaproponowane przez resort weszło dzisiaj, 24 marca w życie.

Jak wspomniano, w dokumentach dołączonych jeszcze do projektu, resort sprawiedliwości podkreślał, że oczekiwanym efektem podwyższenia przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej będzie podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy, co korzystnie wpłynąć miało na zmniejszenie rotacji kadr w Służbie Więziennej (w tym wydłużenie przeciętnego okresu służby przed odejściem na zaopatrzenie emerytalne) i podniesienie poziomu satysfakcji zawodowej z tytułu służby pełnionej w Służbie Więziennej, jak również stanowić dodatkowy czynnik motywacyjny do podejmowania służby tej formacji. Jednak wprowadzenie rozwiązań, którym dość zaciekle sprzeciwiali się mundurowi może przynieść odwrotny skutek. Według działaczy z “Solidarności”, podwyżkowy konflikt miał być głównym powodem tegorocznych odejść ze służby, których liczba sięgać ma już ponad 1600, przy liczbie wakatów – które stanowią w tej formacji duży problem – sięgającej 1500. Niedługo przekonamy się, jak na kroki podjęte przez resort sprawiedliwości zareaguje więzienne, mundurowe środowisko.

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/resort-sprawiedliwosci-stawia-na-swoim-w-sprawie-podwyzek

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy