Rząd przyjął projekt zmian dotyczących Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o Służbie Więziennej dotyczącą m.in. funkcjonowania Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Przyjęta nowelizacja wprowadzi zmiany, które przywrócą uczelnię do kształcenia wyłącznie na potrzeby Służby Więziennej – zmiana nazwy na Akademia Służby Więziennej – oraz dostosują ustrój uczelni do rozwiązań przyjętych w innych uczelniach służb państwowych (policyjnych, pożarniczych, Straży Granicznej) i uczelniach wojskowych.

Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart, która nadzoruje więziennictwo, wielokrotnie krytycznie wypowiadała się na temat Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, która odeszła od pierwotnej misji kształcenia kadr więziennych oraz braku dostosowania do realnych potrzeb Służby Więziennej.

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości w wyniku zmian legislacyjnych, które toczyły się od 2018 roku, ze szkoły, która kształciła kadry więzienne, stała się akademią, która była kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj to jest szkoła, która mimo znacznych nakładów finansowych nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej

 podkreślała wiceministra.

Kluczowe zmiany dotyczące Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Projekt ustawy przewiduje istotne zmiany w funkcjonowaniu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, która działa w ramach Służby Więziennej. Obecny model kształcenia funkcjonariuszy i pracowników SW nie odpowiada potrzebom polskiego więziennictwa, a zasady ustrojowe uczelni odbiegają od rozwiązań przyjętych w analogicznych jednostkach innych służb mundurowych.

Najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie to:

  • Zmiana nazwy uczelni na „Akademia Służby Więziennej”.
  • Skupienie działalności uczelni wyłącznie na potrzebach Służby Więziennej, a nie na wsparciu wymiaru sprawiedliwości.  
  • Wprowadzenie nadzoru Dyrektora Generalnego Służby Więziennej nad realizacją zadań organizacyjnych Akademii, natomiast w pozostałych sprawach – nadzór Ministra Sprawiedliwości.
  • Wzmocnienie roli Dyrektora Generalnego SW w zakresie kierowania uczelnią oraz określania liczby przeszkalanych funkcjonariuszy, zwłaszcza kandydatów na oficerów.
  • Utrzymanie statusu akademickiego uczelni, z możliwością prowadzenia studiów pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich, kształcenia doktorantów oraz działalności naukowej i badawczej.
  • Programy studiów i szkoleń będą opracowywane we współpracy z Dyrektorem Generalnym SW, by lepiej odpowiadały potrzebom służby i realizowały zadania więziennictwa.
  • Przywrócenie możliwości uzyskania stopnia oficerskiego również po ukończeniu szkolenia zawodowego.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 października 2025 roku.

Projekt ustawy jest elementem szerszych działań modernizacyjnych w służbach mundurowych, mających na celu zwiększenie efektywności i dostosowanie kształcenia oraz organizacji do aktualnych potrzeb Służby Więziennej i bezpieczeństwa publicznego.

źródło: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/rzad-przyjal-projekt-zmian-dotyczacych-akademii-wymiaru-sprawiedliwosci

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy