Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych.

Jak życzyło sobie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, tak też się stało. Sejm uchwalił bowiem 24 lipca, w Święto Policji, ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych, które znajdują się pod nadzorem MSWiA oraz Służby Więziennej. “Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy projekt został przyjęty w takim konsensusie” – podkreślił w Sejmie minister Mariusz Kamiński. Za uchwaleniem dokumentu głosowało bowiem 440 posłów, przeciw – 3.

Przypomnijmy, że proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Jak wielokrotnie podkreślali autorzy projektu, rozwiązanie dotyczące dodatku motywacyjnego ma charakter eksperymentalny. Jeśli się sprawdzą, to zostaną wprowadzone także w innych służbach i formacjach, także wojskowych. Sprawa ta nie zostanie więc zamknięta wraz z przyjęciem dokumentu. Jak podkreślał wiceminister Maciej Wąsik, zarówno podczas obraz plenarnych, a także komisji, system dodatku motywacyjnego, zaprojektowany przez resort, musi się sam finansować. Według wiceministra, ocena jego działania i skuteczności zajmie ok. pół roku.

Oprócz wprowadzenia dodatków motywacyjnych – zgodnie z rządową propozycją – funkcjonariuszowi będzie przysługiwać również zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Projekt reguluje również kwestię ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy – za wiek, staż i trudne warunki służby, a także proponuje wprowadzenie przejrzystych zasady i procedur prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Ujednolica też przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określa także warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadza możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze.

Regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 października 2020 r. z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie z dniem 30 listopada 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy na mównicę wyszedł minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA dziękował parlamentarzystom za – jak mówił – niezwykle merytoryczną dyskusję i powagę państwową, jaka towarzyszyła pracom nad projektem ustawy. Wdzięczność wyraził m.in. dla przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesława Szczepańskiego.

Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy służb mundurowych projekt został przyjęty w takim konsensusie.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Kamiński złożył też przy tej okazji życzenia mundurowym z okazji Święta Policji. “Przekazuję serdeczne pozdrowienia wszystkim funkcjonariuszom i życzenia spokojnej służby” – podkreślił.

Warto podkreślić, że sejmowe prace nad dokumentem prowadzone są w ekspresowym tempie. Pierwsze spotkanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznej, podczas którego posłowie rozpoczęli rozmowy o dokumencie, odbyło się bowiem 14 lipca, a już po 10 dniach ustawa została uchwalona przez Sejm.

PAP/IS24

źródło: https://www.infosecurity24.pl/superustawa-w-prezencie-na-swieto-policji-duze-poparcie-w-sejmie?fbclid=IwAR05p_d2DZ3K8A4aM9jtwMzF-bikOHjqITGtI0JXMwsgBpShsogNV4Or4Oo

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy