Skrócona izolacja i kwarantanna dla służb mundurowych

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od 2 lutego izolacja dla służb medycznych i mundurowych będzie trwała 7 dni. Od 5. dnia medycy i funkcjonariusze będą mogli wykonać test, a przy wyniku ujemnym zostaną zwolnieni z izolacji. Skrócony dla tych grup zostanie również czas kwarantanny.

Liczymy, że od przyszłej środy, 2 lutego, po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 podstawowa izolacja będzie trwała 7 dni, ale od 5. dnia będzie można wykonać test; jeżeli jego wynik będzie ujemny, to osoby ze służb medycznych oraz mundurowych zostaną zwolnione z izolacji – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Podczas konferencji prasowej Andrusiewicz poinformował również, że kwarantanna dla służb medycznych oraz mundurowych zostaje skrócona do okresu 5 dni. “Po tym okresie nie trzeba się testować” – dodał.

Liczba zakażonych wirusem w Polsce rośnie. Co ma też zapewne wpływ na kadry polskich służb.

Nadal nie wiadomo jeszcze jak potoczą się losy obowiązkowych szczepień dla mundurowych formacji. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają. Jeszcze w połowie stycznia br. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oceniał, że decyzje mają niedługo zapaść. Wcześniej Wojciech Andrusiewicz pytany o wprowadzenie obowiązku szczepień dla mundurowych powiedział, że “decyzje zależą od rozwoju pandemii i rozprzestrzeniania się wariantu omikron koronawirusa”. Dodał też, że “na pewno żadne rozwiązanie nie jest wykluczone, ale w tej chwili o powszechnej obowiązkowości szczepień za wcześnie mówić”. Na razie więc, jak widać, decyzja ta jest odsuwana w czasie.

Omicron uderza

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 57 262 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 271 osób z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,7 mln zakażeń, zmarło ponad 104,9 tys. osób. Rzecznik resortu zdrowia komentując piątkowe dane zaznaczył, że cały czas spodziewane jest przekroczenie pułapu 60 tys. zakażeń w najbliższych dniach. Jak wskazał, rośnie też udział wariantu omikron w liczbie wszystkich zakażeń.

“Dzisiaj udział omikrona w sekwencjonowanych próbkach, tych próbek jest już 4340 z wykrytym wariantem omikron, to jest 52 proc., biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni. Jeżeli byśmy patrzyli na to tylko przez pryzmat 7 ostatnich dni, to omikron jest na poziomie 63 proc.” – przekazał Andrusiewicz. Dodał, że “od wczoraj zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce”.

Rzecznik zwrócił także uwagę, że “przybiera nam fala osób zgłaszających się na testy”. Wskazał, że piątek jest kolejnym dniem, kiedy wykonano blisko 180 tys. testów, w tym 50 tys. antygenowych. Podkreślił, że jest też bardzo dużo zgłoszeń na testy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. “W tej chwili średnio dziennie mamy 44 tys. zleceń na testy z POZ” – dodał.

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/skrocona-izolacja-i-kwarantanna-dla-sluzb-mundurowych

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy