Szkolenie w Bośni i Hercegowinie z przedstawicielami NSZZF i PW

W dniach 27-29 stycznia 2014 r. odbyły się warsztaty na temat  metod rozwiazywania sytuacji kryzysowych formacji mundurowych służby więziennej i policji w Bośnie i Hercegowinie. Na szkolenie zaproszono przedstawiciela Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa (członek związku od 1991 roku) ppłk. Mirosława Kuświka, w charakterze instruktora z zakresu działań interwencyjnych i samoobrony, oraz por. Barbarę Mamos w charakterze tłumacza. Uczestnikami i prowadzącymi szkolenie byli przedstawiciele służb mundurowych Bośni i Hercegowiny oraz eksperci Komisji Europejskiej z Wielkiej Brytanii, Francji i Szwecji.

Celem szkolenia było zaprezentowanie różnych rozwiązań sytuacji  nadzwyczajnych występujących  w pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji Bośni i Hercegowiny w oparciu  o Europejskie Reguły Więzienne. Szkolenie miało charakter teoretyczno –praktyczny. Odbywało się codziennie w godz. od 09.00.-17.00. na terenie  hotelu  oraz  na terenie Ośrodka Szkoleniowego Policji w Sarajewie. Szkolenie było prowadzone przez wszystkich ekspertów Komisji Europejskiej zaproszonych do prowadzenia zajęć w  Bośni i Hercegowinie.

Moje zajęcia miały charakter teoretyczno-praktyczny. Zajęcia teoretyczne  odbywały się na sali dydaktycznej w hotelu, gdzie omawiałem Europejskie Reguły Więzienne w oparciu o przepisy prawne obowiązujące w polskiej Służbie Więziennej, a przede wszystkim   stosowanie środków przymusu bezpośredniego w oparciu o Ustawę z dnia 24 maja 2013 roku. W drugim dniu realizowałem zajęcia praktyczne  z funkcjonariuszami Służby Więziennej i Policji z zakresu technik interwencyjnych i samoobrony. Zajęcia praktyczne odbywały się  w sali gimnastycznej Ośrodka Szkoleniowego Policji w Sarajewie. Podczas planowych zajęć uczestnicy szkolenia wykazali się dużym zaangażowaniem  w przyswajaniu  wiedzy z zakresu technik interwencyjnych i  samoobrony. Demonstrowane techniki z w/w dziedzin cieszyły się dużym uznaniem  zwłaszcza wśród ekspertów Komisji Europejskiej z  Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji oraz funkcjonariuszy bośniackiej Służby Więziennej i policji. W przeprowadzonym szkoleniu podkreślałem szczególną uwagę na zgodność działania interwencyjnego  z europejskimi standardami traktowania więźniów i Europejskimi Regułami Więziennymi. Zwracałem uwagę na praworządność działania  oraz na  procedury regulujące użycie środków przymusu bezpośredniego  zgodnie z  Europejskimi Regułami Więziennymi.

Bardzo mocno  podkreślałem adekwatność prezentowanych  technik  do zagrożenia z jakimi mogą spotkać  się funkcjonariusze Służby Więziennej i Policji w codziennej pracy. W opinii uczestników warsztatów wszyscy eksperci i instruktorzy  wykazali się dużą wiedza teoretyczną i praktyczną oraz wysokim  profesjonalizmem prowadzonych zajęć.

Podsumowując program szkoleniowy przygotowany we współpracy z Komisją Europejską został  pomyślnie zrealizowany.  Należy podkreślić wielki szacunek, otwartość, gościnność strony Bośniacko Hercegowińskiej  w stosunku do instruktorów i ekspertów. Koszt całego szkolenia (przyjazd, zakwaterowanie, wyżywienie) ekspertów i instruktorów  pokrywała Unia Europejska .

Jednocześnie chciałbym podziękować  Zarządowi Głównemu NSZZF i PW za możliwości godnego reprezentowania Związku Zawodowego w tak prestiżowym szkoleniu służb mundurowych zorganizowanego przez Komisje Europejską.   

ppłk Mirosław Kuświk

DSC01411 DSC01417 DSC01517 a DSC01521 DSC01624 DSC01631

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy