Szykują się podwyżki dla wojska

Z kilku niezależnych źródeł dochodzą informacje, że nastąpi odmrożenie wynagrodzeń dla żołnierzy zawodowych i pracowników wojska od 2016 r. Nie wykluczone, że już pod koniec 2015 r. – informuje portal mundurowi.pl

Płace w sferze budżetowej są zamrożone od wielu lat.  Ostatnia 300 zł podwyżka, najpierw  dla żołnierzy zawodowych i policjantów, następnie dla pozostałych służb mundurowych nastąpiła prawie trzy lata temu.

O takiej możliwości wspomniał już tydzień temu minister finansów Mateusz Szczurek, zastrzegając że na razie jest za wcześnie mówić o konkretach.

Deficyt spada – płace w budżetówce mogą wzrosnąć

Minister finansów uzależnił to od zdjęcia naszego kraju przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu.
 Szef MF szacuje, że deficyt spadnie w 2015 roku do 2,7 proc. PKB ( procedura  została nałożona przy deficycie przekraczającym 3 proc. PKB- przyp. R.Ch) , a gospodarka Polski wzrośnie przynajmniej o 3,4 proc. Według najnowszych danych GUS deficyt finansów publicznych Polski obniżył się w 2014 roku z 4 proc. do 3,2 proc.  Szef  MF wyraził oczekiwanie, że KE podejmie decyzję w tej sprawie “w ciągu najbliższych dwóch miesięcy”. Z pewnością szansa na  odmrożenie funduszu płac  w  części sektora budżetowego jest dziś większa niż w poprzednich latach. W maju br. rząd Ewy Kopacz ma rozpocząć dyskusję nad założeniami makroekonomicznymi do przyszłorocznego budżetu

Ponadto – jak dowiaduje się nieoficjalnie portal-mundurowy.pl – po marcowej debacie w Komisji Obrony Narodowej na temat sytuacji materialnej żołnierzy zawodowych i pracowników wojska, przewodniczący KON Stefan Niesiołowski wystosował dezyderat do premier Ewy Kopacz. W piśmie tym przypomniał, że już podczas pracy nad tegorocznym  budżetem MON, komisja postulowała na  przyszłość zmniejszenie różnic  wysokości  wskaźnika bazowego uposażeń poszczególnych służb mundurowych”.

Bieda w wojsku  – potwierdzają badania

Przypomniał o tym  uczestniczący w tym posiedzeniu KON  płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu  Dziekanów Korpusu Oficerów  Zawodowych WP. Obecnie  wskaźnik  u żołnierzy    zawodowych wynoszący 2,82 krotności kwoty bazowej plasuje się na samym  dole, tuż  przed strażakami (2,81).  Tymczasem  od 1996 r. (gdy  ukształtowały się  relacje  uposażeń  w formacjach mundurowych)  do 2012 r.  w wojsku wskaźnik zmieniał się 6-krotnie,  zaś w służbach podległych MSW – jedenastokrotnie.  W rezultacie –  jak podkreślił  płk Babuśka – tylko w ubiegłym roku, o zapomogi  do MON  zwróciło się 1148 szeregowych zawodowych, 2050 podoficerów i ok. 300 oficerów, nie licząc pomocy ze strony samorządów ( uzyskało ją ok. 140 szeregowych). ). Konwent domaga się podwyższenia mnożnika do 3,04 krotności kwoty bazowej.

Potwierdziły to najnowsze dane Wojskowego Biura Badań Społecznych na temat sytuacji socjalno – bytowej  żołnierzy zawodowych i pracowników wojska,  z którymi zapoznali się posłowie. W ubiegłym roku standard życia  59 proc. żołnierzy zawodowych  nie zmienił się,  pogorszył się u 29 proc. kadry, ale  polepszył  u 14 proc. badanych wojskowych. . Badania  WBBS wykazały ponadto,  że trzy czwarte rodzin żołnierzy  uzyskuje dochody  pozwalające na  przeżycie  do „pierwszego”, ale  na większe zakupy trzeba zaoszczędzić.   Na tle innych służb mundurowych, sytuacja  materialna żołnierzy  uległa pogorszeniu.

Podczas niedawnego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego i premier Ewy Kopacz z żołnierzami  w Lublinie, szefowa rządu  wspomniała, że jednym z możliwych  rozwiązań  jest podniesienie zamrożonej od wielu lat kwoty bazowej z 1500 zł do 1523 r., co także pozwoli na podwyższenie niektórych dodatków do uposażenia żołnierzy zawodowych.

Skorzystają także pracownicy wojska 

Propozycje odpowiedzi na dezyderat Komisji Obrony Narodowej  skierowanej do prezesa Rady Ministrów  przygotował  resort obrony narodowej. W grę wchodzą dwa alternatywne  rozwiązania. Albo podwyższenie wskaźnika u żołnierzy zawodowych z 2.82 do 3,04 krotności kwoty bazowej, czyli średnio o 330 zł lub podwyższenie kwoty bazowej  do 1523 zł i nieznacznie mnożnika. Należy oczekiwać, że działania w tej sprawie będą skoordynowane z innymi służbami na zasadzie naczyń połączonych. Mnożniki w służbach MSW ustala Rada Ministrów, natomiast u żołnierzy zawodowych konieczne jest rozporządzenie Prezydenta RP, uzgodnione z rządem i szefem MON.

Ponadto wiele wskazuje na to, że na podwyżkach w budżetówce skorzystają także pracownicy wojska. Proponuje się powiązanie ich wynagrodzeń z uposażeniem żołnierzy zawodowych, które obecnie kształtują się na poziomie 71 proc. średniej pensji kadry zawodowej ( docelowo ma to być 80 proc.).
Decyzje w tej sprawie będą znane w czerwcu br.  po zatwierdzeniu przez rząd założeń makroekonomicznych do przyszłorocznego budżetu.  Jedną z opcji  jest wypłata podwyżek dla żołnierzy zawodowych  już pod koniec tego roku ( od listopada lub grudnia br.).

Ryszard Choroszy

http://www.portal-mundurowy.pl/

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy